ДруштвоНајновијеФоча

ШГ “Маглић” у машине уложило милион КМ, годинама скупљају прашину

Производња у погону за прераду гљива и шумских плодова, у који је Шумско газдинство „Маглић” из Фоче уложило око милион марака, није заживјела ни двије године након изградње, а главни разлог су споре бирократске процедуре и неповољне временске прилике које су ове сезоне ускратиле изобиље природног блага.

Објекат у којем су смјештене машине за прераду, хладњача и друга потребна опрема руководство ШГ „Маглић” званично је отворило у септембру 2022. године, а основна намјера предузећа приликом оснивања погона није била стицање екстра профита, него жеља да кроз откуп помогну мјештанима Фоче и околних општина који сакупљају шумске плодове да дођу до скромне зараде за допуну кућног буџета.

Шеф радне јединице Остали шумски производи у ШГ „Маглић” Блажо Продановић испричао је за Глас да погон тренутно не ради као и да производња није покретана никако од оснивања.

„Дуго смо чекали на употребну дозволу, више од годину дана. Требало је припремити разну папирологију, урадити грађевинске и машинске пројекте неопходне за добијање дозвола, тако да смо тек крајем прошле јесени, када је сакупљање шумских плодова било окончано, добили употребну дозволу”, испричао је Продановић.

Очекивали су да ће почетком ове године започети са радом, међутим, Продановић наводи да им временске прилике нису ишле наруку.

„Природа ове сезоне није била издашна, готово да ничега од шумских плодова није било. Због велике суше у шумама смо имали мале количине гљива, а иста ствар је и са боровницом. На већини локалитета гдје иначе боровница буде у изобиљу, овог љета уопште их није било јер је у мају, када се дешавало цвјетање, два-три дана био јак мраз који је уништио цват”, појаснио је Продановић и додао да покретању производње у погону наруку нису ишла ни глобална кретања, односно криза и рецесија која се дјелимично одразила на рад и финансије у ШГ „Маглић”.

Он се нада да ће наредна година бити далеко повољнија како би коначно започели откуп и прераду.

„Практично је све спремно за рад. Имамо халу која је опремљена сушаром, дестилатором и хладњачом у коју можемо лагеровати разно воће и поврће. План је да вршимо откуп различитих производа из природе, почевши од гљива, воћа па све до љековитих биљака од којих бисмо правили чајеве, етерична уља и слично. Наша природа је веома богата разним плодовима који се могу прерадити и продати јер тржиште за такве производе засигурно постоји. Циљ је да становништву које скупља плодове понудимо сигурну, правичну цијену како би остварили зараду”, нагласио је Продановић.

Додао је да је погон изграђен властитим средствима ШГ „Маглић”, те да су израда пројекта, грађевински радови и набавка опреме коштали близу милион марака.

Приликом отварања погона истакнуто је да је елаборат о оправданости, који је урадио еминентни професор Шумарског факултета у Београду Милорад Даниловић, доказао да шумских производа у том дијелу Српске има у изобиљу и да би било штета да овакав погон не постоји на подручју Фоче.

„Замисао је да то буде регионални центар и да откупљујемо шумске плодове са подручја Фоче, али и околних општина, гдје је природа такође издашна”, казао је Блажо Продановић.

Извор: Глас Српске

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *