У истом дану политичари себи повећали плате за 500 КМ, а одбили смањење цијена горива за грађане
Посланици Представничког дома Парлемента БиХ јуче су одбили приједлог да се у дневни ред уврсти тачка која се односи на акцизе на гориво, односно да се у коначници грађанима смањи цијена горива на бензинским пумпама. Такав приједлог није имао ентитетску већину односно одбили су га посланици СНСД-а јер нису „увјерени да ће укидањем акциза на гориво оно и појефтинити”. Такође, ентитетску већину није добио ни приједлог да се у дневни ред хитно уврсти и тачка о привременој суспензији царинских стопа код увоза горива у БиХ, као ни приједлог за диференцирану стопу ПДВ-а.
Истовремено све ентитетске већине и све дигнуте руке свесрдно су подржале, у првом читању, буџет институција БиХ за 2022. годину, који, између осталог, предвиђа повећање плата за државне службенике.
Тако ће буџетом министрима бити повећана плата за 500 до 600 КМ, док ће радницима у државним службама повећање плате износити 50 до 60КМ.
Државне касе пуније, игра се на популизам
Истовремено, цијене горива у БиХ ломе све рекорде. Тако се очекује до краја ове седмице цијена од 4 КМ, а са растом цијена горива расте и цијена свих осталих потрепштина.
Такав досад незабиљежен раст цијена у Босни и Херцеговини не иде у прилог грађанима, који имају све мање новца за потрошњу, међутим то одговара властима, јер веће цијене у продавницама значе само једно – више прикупљеног ПДВ-а – више новца у буџетима – већу благодет за власт.
Држава је у само четири мјесеца ове године прикупила три милијарде и пет милиона КМ, што значи преко пола милиона КМ више него прошле године.
Само у априлу ове године, навели су из УИО, прикупљено је 776 милиона КМ индиректних пореза, што је за 132 милиона КМ више у односу на исти мјесец прошле године.
За финансирање институција БиХ у четири мјесеца ове године распоређен је износ од 254 милиона КМ, идентично као и свих претходних година, саопштено је раније из УИО БиХ.
Такав вишак новца институције БиХ троше без размишљања, троше на популистичке методе које су краткотрајног ефекта. Таква рјешења нису системска и не доприносе системском економском опоравку земље. Наше власти то не раде да би помогле грађанима већ да би од октобра тим истим грађанима могли суверено владати.
Власт је одлучила да се ућути. Нема замрзавања цијена основних животних намирница, нема смањења ПДВ-а. Власт ћути, грађани ћуте и трпе.
Цијене, инфлација, стагфлација
Према статистичким подацима Синдикална потрошачка корпа коју је Савез самосталних синдиката Босне и Херцеговине израчунао за мај 2022. године износи 2.639 КМ и за 145 КМ је скупља од синдикалне потрошачке корпе у прошлом мјесецу. Скоро пола потрошачке корпе иде на храну (45 %) али при оволиком расту цијена, грађани неће имати да плате било шта друго.
Објављени су подаци и Синдикалне потрошачке корпе за мај 2022. године и она износи 2188 КМ у Републици Српској.
Са друге стране просјечна нето плата у Српској исплаћена у мају 2022. године износи 1.105 КМ и већа је за 11 КМ.
Оно што забрињава јесте чињеница да цијене у БиХ расту брже него што је то случај у земљама Европске уније. Истовремено, просјечна плата у земљама ЕУ већа је за 250% од просјечне плате у БиХ.
Покушаји да се нешто конкретно уради на том плану, пропали су или су одгођени на неодређено. Чека се на процедуре, задовољава се форма, док нико не ради ништа на суштити.
У децембру 2021. године просјечна нето плата у БиХ је износила 534 евра што представља пораст од 5,52% у односу на исти мјесец 2020. године. Треба такође примијетити да је у посматраном периоду раст БДП-а био виши од раста плата.
„Ако се раст плата посматра у ширем контексту онда треба напоменути да је просјечна нето плата на нивоу ЕУ земаља такође расла уз изузетак 2019. и 2020. године. Примјера ради, у 2020. години просјечна плата на нивоу ЕУ 19 земаља износила 1.328 евра што је за око 250% више од просјечне плате у БиХ”, наводи се у анализи ГЕА Бањалука
Разлика у кретањима цијена хране и плата је била специјално изражена крајем 2021. године, посебно у новембру и децембру када је пораст у односу на децембар 2020. године код цијена хране премашио пораст плата за око 5 процентних поена.
„На примјер, у децембру 2021. године су цијене хране порасле за 10,9% у односу на децембар 2020. године, док су плате у истом периоду порасле за 5,5%. Према томе, иако су плате у претходној години расле, куповна моћ хране и способност грађана да се прехране су ослабиле. Оваква динамика мјесечног поскупљења хране у другој половини 2021. године је довела до примјетног одвајања раста цијена хране од раста плата. Иако се то дешавало у оба ентитета, овај процес је био нешто наглашенији у ФБиХ у односу на Српску”, пише у анализи коју потписује аутор Огњен Ђукић.
Јучерашњим гласањем власт је стала отворено против грађана.
„Најодговорнији зашто су цијене горива толико високе, зашто нису ниже бар за пола марке је СНСД. И то је потврдио и данас овде у Представничком дому. Зауставили су хитну процедуру у Дому народа, мрцваре Дом народа, кроз неке разноразне комисијске процедуралне разлоге и све чине да ево већ четири мјесеца једина земља у региону нема укинуте или смањене акцизе, то јест ниже цијене горива“, рекао је посланик ПДП-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Бранислав Бореновић.
Поводом чињенице да је јуче Парламент БиХ подигао плате политичарима за 500 КМ, реаговао је Дамир Арнаут, посланик Наше странке.
„СДА-ХДЗ-СНСД-ДФ-Жељко Комшић усвојили су Буџет којим се плате дижу за 100 милиона, накнаде 11 милиона, путни трошкови 3,6 милиона, телефони милион. Плате се политичарима дижу за 500 КМ мјесечно, а војницима и полицајцима 80 КМ мјесечно. Ово је најнеморалнији буџет у историји њиховог нечасног владања које ће завршити ове године. То је све што треба било ко знати о тренутној владајућој касти. Већ су се почели правдати у маниру Фадила Новалића: Нисмо ми себи подигли плате за 500 КМ због себе, већ да би војсци и полицији могли дићи за 80 КМ. Није им, наравно, било прихватљиво да паралелно са Буџетом у процедуру доставе измјене коефицијената за политичаре, што сам у више наврата предлагао. Да не говоримо колико се могло помоћи рањивим категоријама да су путни трошкови смањени, а не повећани за 3,6 милиона марака. Но, у том случају Изетбеговић, Човић, Кришто и свите савјетничке не би могли трошити по 6.000 КМ за двадесетак минута ВИП салона по бјелосвјетским аеродромима. Ове странке су угасиле морал у Институцијама Босне и Херцеговине. Вријеме је да их грађани из њих на изборима протјерају.”
Економиста Фарук Хаџић рекао нам је да уопште не вриједи коментарисати нерад и незнање политичара.
Ипак он се нешто касније огласио на Фејсбуку објаснивши зашто је потребно барем привремено, суспендовати наплату акциза на гориво.
„Након јучерашњег дефинитивног одбијања да се укину акцизе, ову тему више уопште не треба потенцирати, јер нема више сврхе и смисла. Гориво не користе само богати за возање, користе га сви грађани, различитог имовинског статуса, али га користи и привреда за транспорт различитих производа. Зар се стварно мисли да ће неки производ који се транспортује са удаљене локације исто коштати након раста цијена горива? Да се којим случајем наплата акциза на гориво привремено укинула, директну корист би имали сви грађани, а подаци из документа БИХАМК показују број регистрованих возила у 2019. години, гдје је наведено да је око 55% регистрованих возила у Босни и Херцеговини старије од 19 година, а више од 80% возног парка старије од 14 година. Према подацима наведеним у табели можемо видјети да број возила старијих од 27 година нажалост још увијек чини више од 1/6 од укупног возног парка, док број возила са Еуро 3 и Еуро 4 мотором чини више од половине укупног броја регистрованих моторних возила”, написао је Хаџић.
Економски аналитичар Зоран Павловић каже за Буку да сви на инфлацији и поскупљењу јако добро пролазе, осим грађана.
„Не постоји никакав инттерес да се нешто врати грађанима, јер ПДВ је уствари прикупљање индиректног пореза, који треба да се врати грађанима кроз услуге јавног сектора, али и на неке друга начине, када год има више новаца, као што је то сад ситуација. Видимо да за то не постоји никаква мотивација, посебно представника из Републике Српске, мислим на СНСД, који је већ два пута зауставио процесе који су започети у парламентарној скупштини”, рекао је Зоран Павловић за Буку.
Стручњаци упозоравају да ће се инфлација тек размахати. Љето је тек привид добре економске ситуације због доласка дијаспоре, због релативно добре потрошње. Међутим пред нама је тешка јесен и још тежа зима. Тек требамо видјети како ће свјетска енергетска криза утицати на све, па и на нас. Долазак рецесије најављује се за сљедећу годину. И док стручњаци упозоравају – власт не реагује.
Извор: Бука