Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/u216901810/domains/focanskenovosti.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Смотром домаће хране и пића обиљежен Међународни дан биодиверзитета
ДруштвоНајновијеФоча

Смотром домаће хране и пића обиљежен Међународни дан биодиверзитета

Представљањем прехрамбених производа и произвођача са подручја које обухвата Национални парк „Сутјеска“ на Тјентишту је обиљежен Међународни дан биодиверзитета, чиме је скренута пажња на значај органског начина производње хране у очувању билошке разноликости. Плодове природе представило је 15 домаћинстава из Фоче и Калиновика.

Квалитетан мед, џемови, сокови, биљни сирупи, чајеви и љековито биље, фочанско домаће пиво, ракије и ликери, планински сир и кајмак нашли су се у јединственом природном амбијенту Националног парка „Сутјеска“.

Пољопривредно газдинство „Хавуз“ из фочанског села Шадићи код Тјентишта посјетиоцима је представило мед помијешан са орасима, боровницом, брусницом и смоквама. Кажу да су њихови производи све више тражени на домаћем тржишту.

-Ово је планински мед помијешан са воћем. У понуди имамо багремов и ливадски мед у зависности која је паша била најпродуктивнија у години. Пчеларимо дуги низ година и до сад нисмо имали проблема са пласманом производа, јер се они најбоље продају путем директне препоруке купаца. Већ сада имамо наруџбе за мед који тек треба да буде произведен-рекла је пчеларка Азра Капетановић.

Уз пуномасни сир, кајмак и замјешу, мед и чајеве са обронака Зеленгоре и Трескавице, излагачи из Калиновика представили су и рукотворине од вуне. Међу њима је и Нада Фалаџић, која је изложила вунене чарапе, прслуке, торбе и простирке.

-Бавим се ткањем, радим доста производа од вуне, који могу да буду и од лана или конопље. Продаја није на неком нивоу, али ово радим више због себе јер волим-рекла је Фалаџићева.

Смотру домаћих производа на Тјентишту организовали су италијанска невладина организација „ЦИСП“ и Удружење „Слоу фуд Требиње Херцеговина“, у оквиру пројекта „Заштићена подручја и одрживи развој у БиХ“.

Трогодишњи пројекат укупне вриједности од 1.400.000 КМ финансира италијанска Агенција за развојну сарадњу. Осим у НП „Сутјеска“ проводи се и у Парку природе „Блидиње“, познатом по љековитом биљу и станишту четири врсте бора.

Управо на том подручју прије нешто више од пола вијека чланови домаћинства Мандић из Широког Бријега почели су да прикупљају борове иглице и користе их за прављење домаћих љековитих препарата.

Сируп за бронхитис и астму, биљни мелем за опекотине и повреде на кожи, те ракија „Боровача“ само су неки од производа које су представили на Тјентишту.

Брендирање и заштита интелектуалног власништва које су урадили прије 17 година омогућила им је да се њихови производи нађу и на полицама бројних апотека и продавница здраве хране широм БиХ, каже Давид Мандић, један од насљедника породичне традиције дуге 55 година.

-Производња је доста захтјевна јер се може радити само десет дана у години. Беру се иглице четири различите врте бора и доста је тешко, јер је неопходно да све врсте бора буду у истом вегетацијском циклусу. За овај посао потребно је и доста људи, али успијевамо да произведемо потребене количине за тржиште-рекао је Мандић.

Како би се увјерио у квалитет производа припремљених по традиционалној рецептури сајам је посјетио и амбасадор Италије у БиХ Марко ди Руцо. Он је изразио задовољство досадашњим развојем пројекта и указао да се ради о једном од главних пројеката италијанске Агенције за развојну сарадњу.

-Сарадња италијанске Развојне агенције и Амбасаде Италије у БиХ усмјерена је на пројекте који имају за циљ спајање људи, помоћ, развој локалне заједнице и одрживог туризма, кроз мале иницијативе, а пројекат „Заштићена подручја и одрживи развој у БиХ“ има све те карактеристике-истакао је ди Руцо.

Јасмина Овчина, представник организације „ЦИСП“ и директор пројекта који је почео да се проводи прошле године каже да је један од циљева јачање капацитета управљања заштићеним подручјима у БиХ у складу са стандардима Европске уније.

-Поводом Међународног дана биодиверзитета жељели смо да представимо разноликост хране и постигли смо много. У наредном периоду планирамо да урадимо мапу заједнице која ће бити основа за туристичку мапу НП „Сутјеска“, мапу биодиверзитета хране, а кроз тренинге „започни свој бизнис“ подржаћемо и пољопривредне произвођаче, односно оне људе који се баве агротуризмом-истакла је Овчина.

Захваљујући овом пројекту биће побољшана и инфраструктура, кажу у НП „Сутјеска“.

-Осим препознавања и прављења базе произвођача органске хране са подручја Гацка, Калиновика и Фоче, који гравитирају на подручју Националног парка, акценат пројекта био је и на изградњи планинарског дома на Пријевору. Уз помоћ италијанских донатора обезбијеђена су средства, али због ситуације на тржишту она нису довољна, па смо их преорјентисали на реконструкцију и адаптацију ресторана „Језеро“-рекао је директор НП „Сутјеска“ Александар Ковач.

Пројекат „Заштићена подручја и одрживи развој у БиХ“ проводи италијанска невладина организација „ЦИСП“ у сарадњи са Универзитетом у Перуђи, Центром за бионатуралистичка истраживања из Ђенове, Националним парком Абруцо Лацио и Молизе, те Институтом за заштиту и истраживање животне средине из Италије.

Партнери из БиХ су удружења „Слоу фуд Требиње Херцеговина“, „Висит Блидиње“ и „Линк“ из Мостара.

Извор: РФ