Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/u216901810/domains/focanskenovosti.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Пандемија смањила одлазак радника из БиХ
БиХНајновије

Пандемија смањила одлазак радника из БиХ

Због пандемије коронавируса одлазак радника из Босне и Херцеговине је смањен. Када је ријеч о одласку у Словенију број је смањен 50 одсто, а у Њемачку 25 одсто.

Из Агенције за рад и запошљавање Босне и Херцеговине рекли су нам да су закључно са 30.11.2020. године у Словенији посредовали у запошљавању 6.618 радника.

“То је за 50% мање него у истом периоду претходне године. Закључно са 25.12.2020.  у Њемачку смо посредовали у запошљавању 533 радника што је за 25% мање него у односу на претходну годину”, рекао је за БУКУ Борис Пупић, стручни сарадник за односе са јавношћу, информисање и издаваштво Агенције за рад и запошљавање БиХ.

Иако смо и даље суочени са пандемијом интерес наших радника за одлазак у иностарство и даље постоји, али су и процедуре за тај корак сада мало дуже.

“Што се тиче пандемије амбасаде приликом издавања радних виза дају све информације везане за услове уласка и боравка у државе, а везано за пандемију, док ми дајемо стандардне информације везане за тржиште рада и начине заштите прва радника уколико буде потребе”, појашњава Пупић.

На крају нам каже да према садашњим показатељима сматрају да ће стање у првој половини 2021. године бити непромијењено.

Босну и Херцеговину је од 2013. до 2019. године напустило 530.000 становника. Подаци су то из Анкете о радној снази, коју објављује Агенција за статистику БиХ и Уније за одрживи повратак и интеграције у БиХ.

Према истраживањима уколико би квалификовани радник у Босни и Херцеговини имао нето плату од 1.500 КМ, уз остале фер услове рада, био би задовољан и вјероватно не би размишљао о одласку са ових простора.

Извор: Бука