Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/u216901810/domains/focanskenovosti.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Нова Лаловићева књига: Памтим да бих постојао
КултураНајновијеФоча

Нова Лаловићева књига: Памтим да бих постојао

У издању Центра за културу и информисање Фоча из штампе је изашла књига „Памтим да бих постојао“, фочанског професора српског језика и просвјетног савјетника  за наставу Рада Лаловића, која садржи 19 есеја на тему његовања културе сјећања.

Након поетске руковети “Пред сјенима српских мученика” и зборника радова “Српска поезија страдања и патње”, ово је трећа у низу Лаловићевих књига у којима се он на систематичан и методолошки начин бави културом сјећања, указујући на проблем српског занемаривања сопственог страдања у 20. вијеку.

Лаловић је изјавио да је овом збирком заокружио рад који је почео још 2004. године, а да је главна тематика књиге изградња личног и националног идентитета његовањем културе памћења на српска страдања у 20. вијеку.

Есеји су сврстани у шест поглавља, а прво носи назив „Сјећам се, памтим, дакле, постојим“.

„Та преформулисана Декартова максима код Срба је једини рецепт за опстанак. Ако заборавимо на наше жртве и нашу страдалничку историју, онда ћемо сигурно престати и да постојимо“, упозорава Лаловић.

Друго поглавље „Мој народ над њима држи опијело“ садржи наставне моделе како се његовање културе сјећања може примијенити у основним и средњим школама, док је треће поглавље „Пред оком само једна слика“ посвећено Гаврилу Принципу и страдању Срба у Сарајеву у посљедњем рату.

Слиједи затим поглавље названо „Невесиње невен сије, ти коприву сади“ о страдању херцеговачких Срба од Стоца до Старог Брода на Дрини, те поглавље са савременом тематиком „Кад Јоаникије раздани апсану“ у којем су између осталог анализиране пјесме о епископу Јоаникију и блаженопочившем митрополиту Амфилохију док је био жив и пјесме које свједоче о покушају брисања српског идентитета Црне Горе.

„Ту је и есеј „Неколико поетских слика са антисрпским комунистичким рукописом“, гдје је ударна анализа поезије академика Симовића, те есеј „Неколико поетских свједочења о комунистичком и савременом терору над Србима у Црној Гори“ у којем је обрађена поезија Благоја Баковића, Луке Цицмила, Милице Бакрач и других пјесника који су кроз поезију пружили отпор девастацији српског националног бића у Црној Гори“, истиче Лаловић.

Закључно поглавље „Крвав уштап као божур никну“ је триптихон о поезији три српска пјесника Рајка Петрова Нога, Мирослава Максимовића и Стевана Раичковића.

„Између осталог, ту је есеј о Раичковићевој књизи „Сувишна песма“ у којој он свједочи о диктираном забораву, како су забрањиване одређене његове пјесме од 60-их година наовамо јер се буквално није смјело говорити о српском страдању. „Сувишна песма“, која је само једном изашла, је девет поетских свједочења о геноциду над Србима, гдје је буквално показао шта је тадашња власт радила са његовом поезијом која је била апсолутно бенигна и умјетничка као таква“, навео је Лаловић.

Он је најавио да ће прва промоција књиге „Памтим да бих постојао“ бити одржана у Фочи у септембру. 

Извор: Радио Фоча