Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/u216901810/domains/focanskenovosti.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Данас Покров Пресвете Богородице
ДруштвоНајновијеФоча

Данас Покров Пресвете Богородице

Православна црква и вјерници данас молитвено обиљежавају празник Покрова Пресвете Богородице, који се празнује у спомен чудесног догађаја из 911. године, када се Пресвета Богородица у препуном цариградском храму јавила Светом Андреју Јуродивом.

Наиме, у вријеме цара Лава Мудрога, 911. године, било је свеноћно бдење у Богородичиној цркви Влахерне у Цариграду. Народа је била пуна црква. У позадини цркве стајао је Свети Андреј Јуродиви са својим учеником Епифанијем. У четврти сат ноћи појавила се Пресвета Богородица изнад народа с распростртим омофором на рукама, као да том одјећом покрива народ. Била је одјевена у златокрасну порфиру и сва блистала у неисказаном сјају, окружена апостолима, светитељима, мученицима и дјевицама.

Преклонивши кољена, Она се дуго молила, заливајући сузама своје боголико и пречисто лице. Свети Андреј, видећи то јављање, показа руком Епифанију блаженом, и упита га: “Видиш ли, чедо, Госпођу и Царицу свијета, како се моли за сав свијет?“ Епифаније је одговорио: “Видим, свети оче, и ужасавам се!” Због тога чуда установљено је ово празновање, да нас подсјети како на тај догађај тако и на стално покровитељство Пресвете Богородице.

Безброј пута показала се очигледно помоћ Пресвете Богородице како појединцима тако и народима, како у миру тако и у рату, како у монашким пустињама тако и у многољудним градовима. Догађај који Црква данас спомиње и празнује доказује само то постојано покровитељство Пресвете Богородице над родом хришћанским.

Професор Лазар Мирковић у својој “Хеортологији” напомиње да у Русији већ од 12. вијека постоје многи храмови посвећени Покрову Пресвете Богородице. У српским мјесецословима и типицима из 15. и 16. вијека не помиње се празник Покрова Пресвете Богородице, што значи да је у Српској цркви служба овог празника ушла захваљујући руским богослужбеним књигама крајем 17. вијека и почетком 18.