Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/u216901810/domains/focanskenovosti.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Инкубатори и пратећа опрема за збрињавање животно угрожене новорођенчади стигли у УБ Фоча
ДруштвоНајновијеФоча

Инкубатори и пратећа опрема за збрињавање животно угрожене новорођенчади стигли у УБ Фоча

Удружење педијатара Републике Српске испоручило је данас Универзитетској болници Фоча два савремена инкубатора, по један транспортни и стационарни, уз осталу пратећу опрему за збрињавање витално угрожене новорођенчади, који су обезбијеђени у добротворној акцији „С љубављу храбрим срцима“.

У пакету помоћи, уз инкубаторе, Универзитетска болница добила је и двоја колица за интрахоспитални превоз, два пуслна оксиметра- за мјерење засићености крви кисеоником и два перфузора- бројача капи инфузије.

Начелник Дјечијег одјељења Биљана Станковић истиче да је ово веома важна и скупоцјена опрема и да омогућава најбољи могући начин транспорта животно угрожене новорођенчади.

„Савремени методи лијечења и модерна технологија су омогућили да и дјеца веома мале тјелесне тежине имају шансу за живот. Само им треба обезбиједити адекватну опрему и адекватан транспорт до терцијарних установа гдје ће се примијенити механичка потпора дисања“, каже Станковићева.

Уз инкубатор, који су набавили 2019. године, добијањем новог транспортног инкубатора, који ће замијенити дотрајали апарат, у овој установи више неће морати да страхују у случају транспорта близанаца.

„Инкубатор је био стар више од 40 година, који напросто више није могао да се сервисира и увијек је било ризично да ли ће се беба адекватно моћи транспортовати или не“, рекла је педијатар- неонатолог Универзитетске болнице Татјана Гавриловић Елез.

Она је напоменула да су, у ситуацијама када је новорођенчету потребно обезбиједити кисеоничку терапију помоћу апарата са механичком вентилацијом, те наставак даље терапије, најважнији први минути и први сати, односно правовремен транспорт ка терцијарној установи.

Директор Универзитетске болнице Радмил Марић захвалио се, у име запослених, свим донаторима.

„И у будућности треба да наставимо да радимо сличне акције. Надам се да ће сљедећа кренути већ почетком идуће године и то је оно што је свакако потребно нашем здравственом систему“, рекао је Марић.

Извор: Радио Фоча