Цијене горива никад веће – политичари нијемо посматрају
На бензинским пумпама у Бањалуци цијене горива опет дивљају. Дизел кошта од 3,19 до 3,45 КМ по литру.
Занимљиво је да на самом југу Републике Српске литар дизела кошта и 3 и по марке на појединим пумпама. С друге стране литар бензина 95 иде од 2,65 до 3,2 конвертибилне марке. У Привредној комори РС констатују и потврђују дивљање цијена.
„Очекујем да ће сада доћи до стабилизације. Уназад 20 дана су расле улазне цијене и то се одразило на малопродају. У просјеку дизел сада кошта између 3,3 КМ и 3,40 КМ, док код бензина не очекујем значајна повећања јер је он задња два или три мјесеца стабилан.“, поручују из Привредне коморе РС.
Грађани су у страху какве посљедице би по животни стандард могло имати врло нестабилно тржиште нафте у БиХ.
А политичари у Босни и Херцеговини све нијемо посматрају.
Иако се у Парламенту БиХ више пута расправљало о укидању акциза на гориво, представници СНСД-а су сваки пут спријечавали на разне начине доношење тих мјера.
Тако Босна и Херцеговина остаје једина земља у региону која није урадила ништа како би се регулисале цијене горива на тржишту.
Примјер може да буде Хрватска која је замрзнула цијене горива на наредних седам дана, иако је цијена дизела око 3 конвертибилне марке и 20 фенинга док је бензин 2 марке и 80 фенинга по литри.
„Ми ту ништа не можемо да урадимо. Оно што смо могли да урадимо , а то ова власт која је била до избора није урадила. Гориво је заиста требало бити јефтиније, као што је то урађено у свим земљама около и у Европи. Хрватска па и Србија је радила замрзавање цијена. Ситуација је врло неповољна за наше грађане.“, поручује Зоран Павловић.
Према подацима Управе за индиректно опорезивање БиХ, од 2018. до 2020. године, у Босни и Херцеговини је прикупљено око 1,5 милијарди марака прихода од акциза на нафту и нафтне деривати. Можда је управо то разлог зашто надлежни упорно игноришу захтјеве за регулисање цијена горива.
Извор: БН