Цијена пелета би могла ићи до 1.000 КМ по тони
У периоду када је зима све ближе многи грађани су у страху како ће загријати своје домове, а посебно су забринути они који се грију на пелет.
Цијене пелета су у константом расту, те мјере забране извоза које је увео Савјет министара БиХ, нису дале адекватне резултате.
Тренутна цијена пелета креће се од 700 до 750 КМ по тони, овисно од локације. Оно што је такође чињеница је велики пораст потражње управо из страха да би могло доћи до додатног поскупљења или несташице.
Многи који су чекали евентуално појефтињење ипак су се одлучили да набаве пелет по тренутним цијенама.
Како кажу из компаније “Дрвосјеча”, која производи пелет, потражња је у овом мјесецу знатно порасла.
– Потражња је мања него прошле године, али ако узмемо претходне мјесеце, у овом мјесецу потражња је знатно већа – поручују из ове компаније.
Поручили су да би могло доћи доћи до повећања цијена овог енергента када се укину мјере забране извоза које су на снази још десетак дана.
– Док трају забране извоза цијена неће расти, али када се забрана укине, односно ако извоз крене 24. септембра, цијене ће засигурно расти и нико не може прогнозирати коју висину ће достићи – поручили су из Дрвосјече.
Рекли су да није искључено да би цијена вјероватно могла достићи ону из региона гдје се тона пелета продаје по цијени већој од 1.000 КМ.
Како наводе, ни то неће бити проблем колико би проблем могла бити сама количина пелета.
– Тренутно постоје довољни капацитети да се може покрити тржиште БиХ, али уколико се забрана извоза укине због огромне потражње на иностраном тржишту пелета неће бити никако – упозоравају из Дрвосјече.
Власти БиХ морају што прије реаговати како би се спријечила евентуална несташица, први корак би требао бити продужење постојећих мјера забране које, подсјећамо, престају важити 24. септембра, пише Кликс.