Како Фочаци бирају имена дјеци
Теона, Катја, Елена, најзанимљивија су имена која родитељи у Фочи дају дјевојчицама, док међу дјечацима доминирају традиционална имена, Василије, Урош, Лука, Данило, Петар, Павле, Лука… На страницама матичних књига у Фочи нашла су се и женска двострука имена Ана-Марија и Маја-Ивона.
Док су некада родитељи давали имена по прецима, именима биљака или животиња, вјерујући да имају посебно значење, модерна времена наметнула су имена која и нису уобичајена на нашим просторима.
Имена нису случајна и нису давана случајно. Најчешћа имена која су носила дјеца са намјером да се заштите, носила су у себи основу „вук“. Тако су настајали Вукашин, Вукадин, Вукосава, Вука, Вукица… Драган, Драгица, Драгољуб, Драгана, носила су у себи основу „драг“, а када се требало „стати“ настајала су имена попут Стоја, Стојанка, Стана, Станко, Станоје. Каснија времена усталила су хришћанска имена из грчког, латинског и јеврејског језика. Александар, Никола, Давид, Стефан, Марко, Јован, Лазар, Лука, Сара, Софија, Наталија, Хелена, била су међу најпопуларнијим.
У ратним временима настајала су имена попут Ратко и Војин, а у миру Мирко, Гојко, Слободан, Владимир, Љубомир, Мира, Слободанка. Новија времена донијела су нова имена под утицајем различитих култура, медија, филмова, серија- Миа, Леа, Леона, Уна, Марио, Рената, Ена, Ноа.
Трословна имена нису уобичајена у Фочи. Према подацима Матичне службе Фочаци се још увијек држе традиције када су у питању мушка имена. Тако су најзаступљенија Милош, Душан, Јован, Арсеније, Огњен, Никола и Михајло. Иако се и код дјевојчица срећу устаљена Јована, Милица, Даница, нашле су се и Аника, Јана, Лара, Лана, Тара.
Матичарка Сенка Ноговић каже да је пред родитељима много инспирација приликом давања имена дјеци. Ипак, изненађења, нема много.
-Можда је неуобичајено када се нађу имена по ријекама, мада су ријетка. Трословних, модерних женских и мушких имена и нема баш, а најечешћа мушка имена су имена наших хероја, затим светаца, државника. Можемо рећи да су Фочаци још традиционалисти приликом одабира имена дјеце-рекла је Ноговићева Радио Фочи.
На питање да ли се десило да у Фочи неко дође са намјером да промијени име, Ноговићева је навела да се са тим нису сусретали. Истиче да није велики број жена које приликом склапања брака задржавају и своје презиме, те да је незабиљежено да је некада неки мушкарац узео женино презиме.
Да ли је име знак, да ли заиста може да одреди будући живот дјетета, да ли ће родитељи бити традиционалисти, модернисти или постмодернисти приликом одабира имена дјетету или ће, ипак, тај посао препустити куму, мање је можда важно од питања да ли ћемо у надолазећим временима имати коме да дајемо имена. Посљедњих година број новорођене дјеце све је мањи. На подручју Фоче лани је рођено 117 беба, док је у првој половини ове године на свијет дошло 67 Фочака.
Извор: РФ