Сјећање на Јошаничке жртве не блиједи 30 година
У Хоџићима, код споменика страдалим мјештанима Јошанице, који су убијени на Никољдан 1992. године, служен је помен парастос, запаљене свијеће и положено цвијеће. Звјерска убиства 56 мјештана, на дан када су прослављали крсну славу, остала су дубоко у памћењу мјештана јошаничких села. Већ 30 година, сјећају се како су мјештане десетак јошаничких села припадници муслиманске војске из Горажда побили су на најмонструознији начин, најчешће одсијецањем дијелова тијела.
Сва села су спаљена, а најмлађе жртве били су двогодишња Данка Тановић, те брат и сестра – седмогодишни Дражен и десетогодишња Драгана Вишњић.
Марјан Кулић сјећа се крвавог Никољдана и велике туге која је обавила цијелу Јошаницу: „Страшно је било тада у Јошаници. Гдје год сте дошли народ је кукако, јер је већина фамилија тог дана изгубила неког члана породице. Убијена су дјеца, цивили, старци, злочини су били звјерски, жртве су биле масакриране и то је било језиво“, рекао је Кулић.
Дејану Благојевићу у Никољданском покољу је настрадао рођак и кумови. Истиче како је од Прељуће па до Дрине свако село имало жртву. „До сада нико није одговарао за овај злочин. Много пута су процеси покретани, постављана су бројна питања од стране Борачке организације Републике Српске, али овај предмет и даље није процесуиран“, рекао је Благојевић.
Предсједник Предсједништва Борачке организације Републике Српске Александар Савић напомиње како је Фочанска бригада дала бројне жртве за стварање Републике Српске, а да је злочин у Јошаници један од најмасовнијих и најмонструознијих у Горњем Подригу у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату и један од бројних за које нико није кажњен: „Чини ми се да Суд и Тужилаштво чекају вријеме када нико од свједока овог злочина неће бити жив, па да га покрену. И тада би рекли како желе процесуирати починиоце, али нема нико да свједочи. Надамо се да ће доћи вријеме да бар неки од убица буде осуђен“, рекао је Савић.
Јошаничким жртвама поклонио се и генерал Милан Торбица, представник Министартва рада и борачко-инвалидске заштите, који је истакао да је слобода светиња, а да су Срби народ који се увијек борио за слободу подносећи велику жртву: „ Иако се знају наредбодавци и извршиоци овог злочина, за њега нико није одговарао јер живимо у немогућој држави“.
Начелник општине Фоча Милан Вукадиновић истакао је како је локална заједница више пута тражила процесуирање злочина у Јошаници, те да ће и у будућности покушати да утиче на Суд и Тужилаштво БиХ како би и српске жртве добиле правду, јер је то једини пут до помирења народа. „Како се не би заборавио овај злочин изграђена је црква посвећена жртвама злочина, одржавају се помени код споменика који је раније изграђен, а сада радимо и асфалтирање пута до Хоџића. Ово је васкрснуће Јошанице и то је нешто најмање што можемо да урадимо како би се одужили жртвама“, рекао је Вукадиновић.
Вијенце на спомен обиљежје у Хоџићима положили су представници Борачке организације Републике Српске, Министарства рада и борачко-инвалидске заштите, Општине Фоча, Удружења породица погинулих бораца и страдалих цивила и Удружења ратних војних инвалида Фоча.
Извор: РФ