Пад на тржишту, а цијене расту – тешко доћи до половних аутомобила
Посљедице руско-украјинске кризе примјетне су и у ауто-индустрији Босне и Херцеговине, Недостатак половних аутомобила већ се осјети на тржишту, а очекује нас отежан увоз и раст цијена.
Избор аутомобила у Босни и Херцеговини полако се ограничава, што се посебно односи на половна возила, која се најчешће продају. Послије проблема с пандемијом, нови ударац задаје рат у Украјини. Отежана је производња нових машина, па се уочава значајан пад на тржишту половних аута у Европи.
Власник издавачке куће возила иy Добоја, Цвјетко Бјеличић, каже за БН да је из дана у дан све теже при набавци моторних возила и аутомобила на западном тржишту, јер је смањена производња нових аутомобила.
Он наводи да се његова фирма бави увозом возила старости од двије до 4 – 5 година и ту постоји додатан проблем, што на тржишту западне Европе нема, смањена је продаја и производња нових возила и самим тим понуда возила те старости на тржишту западне Европе је мања него ранијих година што је било.
Карактеристике бх. тржишта половних аутомобила сада су слаба понуда и високе цијене.
Мирјана Орашанин, економиста објашњава зашто је тако:
“Два су разлога, један је зато што је производња нових аутомобила значајно отежана због бројних компоненти, које се производе у Украјини чија је произвднуја данас стала због набавке микрочипова, који су неопходни за нове аутомобиле, други разлог је и повећање цијене производње због жељеза, алуминијума, чије су цијене отишле преко 100%, а трећи разлог је смањена потражња.“
Потражњу диктира цијена и доступност возила. Према подацима Управе за индиректно опорезивање, прошле године, БиХ је увезла 47. 398 половних аутомобила.
Цвјетко Бјеличић, власник издавачке куће возила каже да имамо ситуацију да се увозе возила старосне доби, 10 -11 година та возила су на западном тржишту далеко мање интересантна западним купцима.
„А што се тиче даљег развоја ситуације у БиХ, како незванично сазнајемо тенденција је да ће се увести непризнавање Еуро 1 обрасца при увозу половних аутомобила”, каже Орашанин.
“Уколико ово буде званична информација да се укида Еуро 1 образац на увоз путничких аутомобила то значи минимално повећање за 20% цијене половног аутомобила у самој набавци.”
Само у прошлој години БиХ је увезла више од 54 хиљаде аутомобила, укупне вриједности скоро 896 милиона марака.
Извор: Агенције