Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/u216901810/domains/focanskenovosti.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Данас је Ваведење Пресвете Богородице
ДруштвоНајновијеФоча

Данас је Ваведење Пресвете Богородице

Српска православна црква данас слави Ваведење Пресвете Богородице, један од највећих празника посвећених Богомајци. Слави се као успомена на дан када је Богородица први пут уведена у храм Божји и постала прва завјетована дјевица у историји хришћанства.

Ваведењем пресвете Богородице, празником који слави сав хришћански свет, започето је искупљење цијелог људског рода.

По обећању, да ће дијете које им Господ подари, посветити њему на службу, свети Јоаким и Ана довели су трогодишњу Марију у јерусалимски храм.

У свечаној поворци, Марија је ишла свечано одјевена и украшена, између мајке и оца, а иза њих кретали су се многи рођаци и пријатељи.

Све вријеме присутни су били и божји изасланици- анђели. На улазу у храм, Марију је дочекао првосвештеник Захарија, отац светог Јована Претече и Крститеља и увео је у светињу, гдје је остала до своје 12 године.

Послије смрти родитеља, Дијеву Марију су дали Јосифу, њеном рођаку из Назарета. У Јосифовом дому Пресвета Богородица Марија је и примила благовијест од арханђела Гаврила да ће родити Сина Божјег.

Ваведење је један од пет највећих празника посвећених Пресветој Богородици и крсна слава бројних српских родова.

Увијек пада у вријеме Божићњег поста, па је и славска трпеза посна. Без обзира у који дан падне, дозвољена је риба.

Празник је и храмовна слава српског манастира Хиландара на Светој Гори, задужбини Светог Симеона Мироточивог и његовог сина Светог Саве.

Жене које не могу да имају дјецу одлазе у манастире и проводе читаву ноћ у молитвама. Славе га и сточари, да би заштитили стоку од звјери.