Бесмртни јунаци Заваита добили обиљежје за вјечно сјећање
У дворишту некадашње школе у Заваиту код Фоче данас је, у присуству великог број грађана, отворен и освештан споменик српским борцима и цивилима из ове фочанске мјесне заједнице који су погинули у протеклом рату.
На споменик „Бесмртним јунацима Заваита на бранику отаџбине у рату од 1992. до 1995. године“ за вјечни помен и сјећање уписана су имена 32 борца, који су погинули на ратиштима широм Српске, те петоро цивилних жртава.
На свечано отварање споменика и помен парастос дошла је и Милица Аврам, мајка Миломира Аврама, који је погинуо 1994. године на планини Трескавици, у 21. години.
„Захваљујем се свима који су учествовали у изградњи споменика, што су сјетили омладине која је изгубила животе, посебно младића који немају своју породицу иза себе, а њих је много. Знам да је свима тешко, али најтеже је мајкама који су изгубили синове који нису ожењени, који су све однијели за собом“, кроз сузе прича Милица.
Снагу за живот дају јој њене ћерке од којих је добила унучад.
„Опет, дижем главу и Богу се захваљујем, који ми је даровао то што имам“, поносно додаје Милица.
Међу цивилним жртвама из Заваита је четворочлана породица Секуловић са двоје дјеце- Данком од двије и Предрагом од шест година.
Они су погинули почетком рата од мине на путу од Фоче према Заваиту.
Њихова рођака Бранка Саламадија срећна је што су добили споменик.
„Данкини и Предрагови родитељи су били, такође, веома млади, 30 и 31 годину. Захвална сам мјесној заједници што је изградила споменик и надам се да ћемо се овдје често скупљати да им одамо почаст, да их никада не заборавимо“, рекла је Саламадија.
Предсједник Одбора за изградњу споменика, уједно и мјесне заједнице Заваит, Вукола Секуловић поносно истиче да је помоћ пристизала са свих страна и да је са данашњим прилозима у градњи учествовало око 300 дародаваца- појединаца, предузећа, јавних установа.
Он се свима њима захвалио, наводећи да ће укупна вриједност радова, када се заврши уређење околног простора, износити 40.000 КМ.
„Ово је наш најскромнији дуг за погинуле. На плочи су сви борци са Заваита, без обзира гдје су погинули, на ратишту сарајевском, фочанском, на Осаници, Трескавици… Ово је свијетао примјер како народ може сам, аматери, без професионалаца, без грађевинских инжењера, да се одужи својим погинулим борцима, да им дигне споменик“, истакао је Секуловић.
Њему су на данашњој свечаности мјештани Заваита уручили гусле, поклон као знак захвалности на посвећености и истрајности у градњи споменика.
Мјесна заједница Заваит споменик је изградила заједно са фочанском Организацијом породица погинулих бораца.
„Драго ми је да ће се убудуће народ окупљати на овом мјесту, гдје ћемо да вршимо чин парастоса за погинуле борце, за наше див хероје, којима дугујемо нашу слободу, самим тим и наше животе“, рекао је предсједник ове организације Јанко Филиповић.
Споменик је подигнут у дворишту некадашње школе, грађевине која је прилично оронула, а која ће, како је речено на данашњој свечаности, бити обновљена и служиће за намјене будућег парка природе, који је у оснивању.
Међу бројним гостима, отварању споменика присуствовали су начелник општине Фоча Милан Вукадиновић и народни посланик Споменко Стојановић, који су обећали да ће наставити да инсистирају код надлежних републичких органа да се овом крају посвети више пажње.
То се прије свега, како су навели, односи на реконструкција регионалног пута Фоча-Заваит-Челебићи и оснивање парка приоде, за шта су већ покренуте одређене активности. Након чина освештања споменика и прастоса за погинуле, приређен је културни програм у којем су наступили народни гуслари.
Извор: Радио Фоча