Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/u216901810/domains/focanskenovosti.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Данас је Ђурђевдан - празник са највише обичаја код Срба
ДруштвоНајновијеФоча

Данас је Ђурђевдан – празник са највише обичаја код Срба

Српска православна црква и вјерници данас славe Светог Георгија, једног од девет великомученика и првих страдалника за хришћанску вјеру. Обиљежава се у свим храмовима Српске православне цркве и једна је од најчешћих слава православних Срба.

Ђурђевдан је у српском народу празник са највише обичаја, који се разликују по садржини од региона до региона.

Према старом вјеровању, на данашњи дан се срећу зима и љето.

Ђурђевдан је слављен као почетак љета, обичај који се задржао и данас, јер је стари српски календар знао за два годишња доба, љето и зиму – од Ђурђевдана до Митровдана је љето, а од Митровдана до Ђурђевдана је зима.

То се највише огледа у стиховима епских пјесама, које су сачуване, да је Ђурђев-данак хајдучки састанак, а Митров-данак хајдучки растанак.

Прије изласка Сунца на Ђурђевдан, млади би излазили на потоке, врела, ливаде у храстове и брезове шуме.

Дјевојке су биле обучене у бијеле хаљине, а младићи у бијеле кошуље (бијела боја означава невиност и чедност) да беру брезове и ивине гранчице и различито пољско цвијеће, те да плету вијенце који се онда бацају у текућу воду. 

Вјерује се да вјенчић, као својеврстан симбол, укућанима доноси здравље, а пољу берићет, штити од урока, дарује плодност, враћа љубав – „Да буде здравља, плода и рода у дому, пољу, тору и обору”. Вијенцима се оките улазна врата на дворишту и кући који стоје изнад врата читаву годину, до сљедећег Ђурђевдана.

Ђурђевдан је празник сточара, те су се обичаји најдуже задржали у планинским крајевима, што је остало из старих времена јер се на данашњи дан прослављао Јариловдан из старословенске, претхришћанске вјере.

Сијеку се врбе и онда се оне стављају на куће. Дјеца углавном долазе увече и скидају те вјенчиће. Вијенац украден са дјевојчине куће симболише то да онај који га украде једног дана може да постане њен будући муж.