Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/u216901810/domains/focanskenovosti.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Омбудсман за дјецу: Створити услове за његу, образовање и оспособљавање за рад особа са Даун синдромом
НајновијеРепублика Српска

Омбудсман за дјецу: Створити услове за његу, образовање и оспособљавање за рад особа са Даун синдромом

Из институције Омбудсман за дјецу Републике Српске, поводом  Свјетског дана особа са Даун синдромом, подсјећају на обавезу власти и друштвене заједнице у цјелини на поступање у складу са одредбама Конвенције Уједињених нација о правима дјетета, која обавезује на стварање услова за њихову  посебну његу, образовање, оспособљавање за рад који ће им обезбиједити потпун и достојан живот и постизање за њих највећег степена самосталности и социјалне интеграције.

Свјетски дан особа са Даун синдромом обиљежава се 21. марта, а сам назив представља скуп заједничких знакова и карактеристика и потиче од енглеског љекара Џона Лангдона Дауна, који је 1866. године први описао синдром код особа с одређеним степеном сметњи у развоју. 

Дан особа с Даун синдромом први пут је обиљежен у Сингапуру 2006.године.

Будући да постоје три копије 21. хромозома, регуларни тип синдрома Даун познат је и као трисомија 21, тако да је и за датум обиљежавања одабран 21. март као симболично представљање тих трију копија 21. хромосома.

Обиљежавањем Свјетског дана синдрома Даун жели се подсјетити и јавност на особе с овим потешкоћама, и при томе подстаћи људе за веће поштовање права људи с Дауновим синдромом. Већим разумијевањем и побољшањем њиховог положаја у друштву можемо побољшати квалитет живота особа с синдромом Даун.

Симбол Дана синдрома Даун су шарене чарапе јер их особе с Даун синдромом не могу упарити. Ношењем шарених чарапа показује се подршка борби особа с Даун синдромом како би се што боље интегрисали у друштво.

Иако цијели свијет 21. марта обиљежава Свјетски дан особа са Даун синдромом, особама са овим поремећајем  сваки дан је Дан особа са Даун синдромом, и ми као друштво требамо сви да дамо свој допринос да се ствари мијењају како би указали на потребе особа са  Даун синдромом, као и да је неопходно едуковати људе из свих области заједнице у којој живимо, јер је кључ у познавању онога што Даун синдром јесте, онога што  дијете с Даун синдромом може да уради.

Морамо знати да је у различитости љепота и богатство живота, а сви ми морамо прихватити и те различитости и тако обогатити и себе и друге око нас, посебно дјецу коју припремамо за живот у толеранцији и миру.

Омбудсман за дјецу подсјећа и на поштовање Конвенције Уједињених нација о правима дјетета, а и домаће прописе у остваривању права дјеце са потешкоћама у развоју, на њихово равноправно учешће у друштву, у којем треба да уживају пун и достојан живот, у условима у којима се обезбјеђује њихово достојанство, постиже самосталност и олакшава активно учешће у заједници, наводи се у саопштењу Омбудсмана за дјецу.

Извор: Радио Фоча