Четири шумска газдинства пред забраном рада
Шумска газдинства „Зеленгора“ Калиновик, „Трескавица“ Трново, „Добој“ из Добоја и „Мајевица“ из Лопара немају важеће шумско-привредне основе због чега им пријети забрана редовне сјече или практично забрана рада, открива КАПИТАЛ.
Ова четири шумска газдинства од почетка године раде без шумско-привредних основа (ШПО) као најважнијег планског документа без кога практично не би смјели да изводе никакве радове на подручју газдинства.
Упркос томе, у овим газдинствима изводе радове на основу привременог сјекореда за који су добили сагласност управе „Шума Српске“, али из републичке шумарске инспекције кажу да се у газдинствима која немају важећу шумско-привредну основу изриче мјера забране редовне сјече.
Директор ШГ „Трескавица“ Трново Мирослав Бјелица потврдио је за КАПИТАЛ да ово газдинство нема усвојену ШПО и да тренутно ради по привременом сјекореду.
„Ми имамо информацију да је наша ШПО готова и да би врло брзо требала да буде усвојена, а до тада радимо по привременом сјекореду“, каже кратко Бјелица.
И директор ШГ „Добој“ Драган Бањац кратко је потврдио да је десетогодишња ШПО за ово газдинство истекла прошле године и да раде по привременом сјекореду, док директори ШГ „Мајевица“ Лопаре Милан Тодоровић и „Зеленгора“ Калиновик Бранка Бозало који су недавно именовани на те функције нису одговарали на наше позиве.
Из Инспектората Српске одговорили су да републичка шумарска инспекција у јануару ове године није вршила контроле у шумским газдинствима „Зеленгора“, „Трескавица“, „Добој“ и „Мајевица“, те да без извршене контроле не могу тврдити да ли је за та газдинства усвојена нова шумскопривредна основа.
Према њиховим ријечима, пракса републичке шумарске инспекције је да се у зимском периоду почетком године, када радови у шумарству мирују, већа пажња посвети сектору ловства, како би се са побољшањем временских прилика и успостављањем услова на терену, кадровски ресурси могли усмјерити на теренски рад директно у шумским газдинствима.
С тим у вези, наводе даље из Инспектората РС, у наредном периоду је планирана контрола доношења годишњег плана газдовања шумама, као и провођења мјера заштите шума од пожара, а у оквиру којих ће бити утврђено и да ли шумска газдинства имају важеће шумскопривредне основе.
„У случају да се утврди да шумско газдинство не посједује важећу шумскопривредну основу, инспектор изриче мјеру забране редовне сјече која остаје на снази до отклањања утврђених пропуста“, каже се у одговору на питања КАПИТАЛ-а.
Из Инспектората даље прецизирају да је у складу са законом о шумама, јавно предузеће шумарства „Шуме РС“, односно Истраживачко-развојни и пројектни центар Бањалука као њен организациони дио дужан израђивати шумско-привредне основе за шуме.
„Приједлог шумско-привредне основе се у прописаној процедури упућују ресорном министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде које га доставља на мишљење општини за чију територију се ради ШПО. Уколико је добијено позитивно мишљење Комисије за рецензију ШПО, министарство доноси рјешење о давању сагласности на основу“, објашњавају из Инспектората.
Наш саговорник одлично упућен у стање у шумарству каже да шумска газдинства не би смјела ништа да раде без усвојене ШПО и објашњава да је то као да неко гради кућу без грађевинске дозволе и мимо регулационог плана.
„Замислите да имате аутомобил у одличном стању коме ништа не фали и који би без проблема могао у саобраћај, али није регистрован. Ви можете возити док вас не ухвати полиција или док не направите саобраћајну несрећу. Тако је исто и са газдинствима. У њима се може радити док не дође шумарска инспекција која на увид прво тражи ШПО. Ако то немате, они су по закону обавезни да вам забране сјечу“, објашњава наш саговорник који је инсистирао на анонимности.
За разлику од Инспектората Српске који нам је у најкраћем року послао одговоре из „Шума Српске“ јуче нису одговорили на наша питања ко је одговоран за то што четири газдинства немају важеће шумско-привредне основе, као ни на питања по којим планским документима тренутно раде за газдинства и ко ће бити одговоран ако се деси нека несрећа приликом извођења радова у газдинству које послује без ШПО.
Извор: КАПИТАЛ