Фочански средњошколци његују старе обичаје и традицију
Прислуживање славске свијеће и молитва испред иконе Светог Саве, ломљење славског колача, славско жито, здравица, окупљање око трпезе, и све оне старе, исконске обичаје ученици Средњошколског центра Фоча успјели су вјерно да пренесу својим суграђанима на сцени Градског позоришта кроз представу „Свети Сава-школска слава“. Комад едукативног и просвјетитељског карактера, осмислили су професори Средњошколског центра и Удружење грађана „Породица“ с циљем очувања српске традиције и обичаја, чиме су употпунили програм манифестације „Зима у Фочи“.
У времену у којем су међу крсна славља ушли „новитети“ у фочанском Средњошколском центру и Удружењу грађана „Породица“ дошли су на идеју да направе позоришну представу као крсну славу у којој ће да врате старе обичаје када су људи сједили око славске иконе и свом небеском покровитељу приносили молитве, пјесме и здравице, не заборављајући оно што је најважније. Да слава није гозба и да се слави са узвишеним циљем, а не ради гошћења, приказали су фочански средњошколци.
Ученик трећег разреда Медицинске школе Лазар Павловић, који је играо улогу домаћина, истиче да избор Светог Саве као славе није нимало случајан, јер је крсна слава заправо дар првог српског архиепископа српском народу.
-Жељели смо да подсјетимо на нашу традицију и обичаје и шта је укућанима задатак на дан крсне славе. Као домаћин славе, дочекао сам све госте, служио их, наздрављао, веселио се с њима, пјевали смо пригодне пјесме, наздрављали и гуслали. Трпеза јесте била богата, празнична, славска, али смо показали да је на трпези кључно имати славску свијећу, славски колач и жито и вино, наравно-рекао је Павловић.
Крсна слава није прошла без здравичара, даровитих појединаца, чувара љепоте и чистоте српског народног језика. Та част припала је средњошколцу Петру Чанчару.
-Сто година срећни били, вино пили, у весељу се вазда проводили, нек’ смо живи и здрави, весели и прави. Коме шта фали, нек’ се озноји, па нек’ себи набави, ко није умријеће, ко се не весели прије ће. Хајде живјели-бесједио је Чанчар.
Обред крсне славе у праксу увео је утемељивач цркве, државе и школства, Свети Сава, од чијег се времена тај обред, и обичаји који га прате, постепено ширио и формирао. Средњошколци поручују да сви Срби треба да иду путем светосавља, јер је то, како каже наратор представе Нина Филиповић, пут српског опстанка. Свака српска породица има своју славу, али је Свети Сава заједничка слава и духовни отац свих нас, навела је Филиповићева.
-Свети Сава је народ свој подучавао да буде чврст у вјери, да чува кумство, побратимство и сродство. Мислим да још увијек до краја нисмо свјесни колико је заправо Свети Сава значајан-истакла је Филиповићева.
Представа „Свети Сава-школска слава“ настала је у оквиру пројекта „Школа након школе“ који реализују фочанско Удружење „Породица“ у сарадњи са овдашњим Средњошколским центром, уз подршку Министарства породице, омладине и спорта РС.
-Свјесни смо колико је важно и потребно да се задрже традиција и обичаји, јер како каже и наша народна пословица да и земља може да се прода, али да обичаји треба да се његују и да се не забораве. Са више од двадесет својих ђака сам поставила задатак да заједно кроз представу покажемо колико су битни традиција и обичаји и да наши суграђани могу у томе да рачунају на нас. Жељели смо да покажемо да је Србима слава један од најважнијих обичаја, а колико смо у томе успјели видјело се по одушевљењу публике-казала је предсједница Удружења „Породица“ и професорка Средњошколског центра Фоча, Славица Филиповић.
Наредни комад о традицији и обичајима фочанског краја креатори и млади протагонисти најављују за мај мјесец.
Извор: Радио Фоча