Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/u216901810/domains/focanskenovosti.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Уставни суд оспорио одлуку да Србија и Српска граде хидроелектране
НајновијеРепублика Српска

Уставни суд оспорио одлуку да Србија и Српска граде хидроелектране

Уставни суд Босне и Херцеговине јуче је оспорио одлуку којом су владе Србије и Републике Српске договориле градњу нових хидроелектрана на Дрини не тражећи за то сагласност тијела власти Босне и Херцеговине као државе.

Уставни суд Босне и Херцеговине је пресудио како се оваква врста уговора не може закључити без сагласности државе Босне и Херцеговине, на чијој би се територији требали изводити радови, односно како Влада Републике Српске није могла дати концесију за то без мишљења Комисије за концесије Босне и Херцеговине.

Камен-темељац за нову хидроелектрану код Фоче на Дрини средином маја положили су предсједници влада Србије, Ана Брнабић, и Српске, Радован Вишковић, а тада су најавили како ће заједнички бити изграђене још двије хидроелектране на истој ријеци.

Вишковић је тада тврдио како Босна и Херцеговина као држава нема никаквих овлаштења над оваквим пројектима, јер се они реализују на територији која је у саставу Републике Српске.

Ана Брнабић је казала како су правни стручњаци Владе Србије све добро анализирали и утврдили како у договору Београда и Бања Луке нема ничега незаконитог.

Пројекат оспорили и из Црне Горе

Уз приговоре са државног нивоа у Босни и Херцеговини, пројект су оспорили и из Црне Горе, јер би градња хидроелектрана могла утицати на околину и угрозити кањон ријеке Таре, који је под заштитом УНЕСКО-а.

Уставни суд Босне и Херцеговине оставио је рок од три мјесеца Комисији за концесије Босне и Херцеговине да ријеши спорна питања између државе Босне и Херцеговине и ентитета Републике Српске настала у вези с додјелом концесија.

Извор: Direkt