Пожртвованошћу пилота и ватрогасаца спасен бисер природе
Великом пожртвованошћу и одличном синхронизацијом пилота из Бањалуке, Београда и Сарајева, уз садејство храбрих ватрогасаца на изузетно неприступачном терену, заустављено је ширење ватре у Националном парку “Сутјеска” и спасен овај бисер природе, на чему су из ове јавне установе и општине Фоча свима одали велико признање и захвалност.
Начелник општине Милан Вукадиновић рекао је Радио Фочи да ће бити потребно данима држати под контролом пожариште у Националном парку „Сутјеска“, али да је најважније да је пожар стваљен под контролу, да не може даље да се шири, те да је флора и фауна Националног парка спасена.
Вукадиновић је истакао да је пожар локализован надљудским напорима пилота и ватрогасаца.
Он је навео да су након успјешног хеликоптерског дејства ватрогасне јединице загасиле џепове којима је могло да се приступи, а да су остале пожарне тачке које тињају на најнеприступачнијим дијеловима терена.
„Акција је била синхронизована, како људи у хеликоптерима из Хеликоптерског сервиса, на челу са Бобаном Кустурићем, пилотима МУП-а Србије, али и људи из Оружаних снага БиХ, који су у неколико наврата дејствовали својим летјелицама“, истиче Вукадиновић.
Вукадиновић је похвалио и све ватрогасце који су дјеловали на терену- од Територијалне ватрогасне јединице и Добровољног ватрогасног друштва из Фоче, радника Националног парка, спасилаца Волфа, до ватрогасаца из Гацка и Илиџе из кантона Сарајево, те припадника општинске и републичке Цивилне заштите.
„Показало се да се само када наступимо јединствено можемо да направимо резултат. Такође, желим да се захвалим власнику „Хифа оила“, који је донирао цистерну керозина за хеликоптере који су гасили пожар“, додао је Вукадиновић.
Вукадиновић се још једном захвалио предсједнику и Влади Српске, те предсједнику, Влади и МУП-у Србије, који су, подсјетио је, од првог дана били спремни да пошаљу летјелице које имају већу носивост ведара за гашење пожара.
Директор Националног парка “Сутјеска” Зоран Чанчар каже да је ситуација на пожаришу веома повољна.
“Још само на пар мјеста тиња лагани дим без великог интензитета и без опасности да би се могао проширити. Без обзира што се мало закаснило, ипак се успјело благовремено реаговати”, каже Чанчар.
Чанчар се захвалио и одао признање свим пилотима који су учествовали у гашењу пожара, ватрогасним јединцима на терену, начелнику општине Фоча Милану Вукадиновићу, који је, како је истакао, одмах реаговао и затражио помоћ Хеликоптерског сервиса, те Републичкој управи Цицилне заштите.
“Наравно, велика захвалност свим пилотима, прије свега Хеликоптерског сервиса Републике Српске, МУП-а Србије и Оружаних снага БиХ. Схватили су озбиљност ситуације и надљудским напорима успјели су на овако великим температурама да одраде велики број летова и да гасе пожар са огромним количинама воде. Није им само то био задатак, додатно су имали велики пожар у околини Билеће и Гацка и успјели су да синхронизовано све одраде и угасе пожар”, истиче Чанчар.
Велики допринос гашењу пожара дале су и ватрогасне јединице, које су морале уложити огромне напоре да на стрмом и стјеновитом терену приступе пожаришту.
Након што су хеликоптери одрадили главнину посла, гашење посјединих џепова ватре наставили су радници парка и ватрогасци, који су се јуче попели на врх са којег је кренуло ширење ватре.
“Били су на самом врху, одакле су могли све добро да виде, имали су различите примјере- потпуна згаришта гдје је све изгорјело, затим доста лежећих стабала у која се ватра увукла, они су то неутралисали. Очекујемо кишу ових дана, а послије тога биће још једно детаљно претресање терена да се неутралишу сви џепови са потенцијалним појављивањем пожара”, појашњава Чанчар.
Самоиницијативно у гашењу пожара у Националном парку “Сутјеска” претходних дана учествовали су и ватрогасци из Илиџе.
“Посебно да се захвалим људима из Илиџе и начелнику Нермину Музуру, који је послао ватрогасну јединицу, која је професионална, обучена, са искуством и доста добро опремљена. Они су нам заиста много помогли, сами су се понудили, одрадили су посао професионално и спремни су за будућу сарадњу да нам помогну да се обезбиједимо техничким средствима, како бисмо могли превентивно и на вријеме дјеловати у случају сличних дешавања”, напоменуо је Чанчар.
Он је додао да би пожар у Националном парку “Сутјеска” требало свима да буде за наук да у циљу чувања природног богатства не би смјело бити никаквих мимоилажења.
“Морамо се солидарисати да сачувамо природно богатство које смо наслиједили, да га оставимо будућим генерацијама. Мислим да ту не треба да буде уопште неког мимоилажења, мора да постоји компромис. Надам се да ће ово бити задњи пут да се доведемо у овакву ситуацију”, поручио је директор Националног парка “Сутјеска”.
Извор: Радио Фоча