Освештан споменик јунацима Миљевине
У Миљевини је данас освештан споменик за 104 српска борца и 40 српских цивила из те фочанске мјесне заједнице, који су животе уградили у стварање Републике Српске.
Током рата од 1992. до 1995. године, погинуо је сваки трећи борац Миљевинског батаљона, а велику жртву поднијели су и цивили, истакнуто је на отварању споменика, који је уз помоћ бројних добротвора подигла фочанска Борачка организација.
Овај батаљон бранио је широко подручје са линијом фронта од 100 километара, а његови неустрашиви борци, који су важили за најбоље које Српска има, стизали су у испомоћ на бројна друга ратишта- у Чајниче, Калиновик, Трново, Олово, Невесиње, на Трескавицу.
Предсједник Предсједништва Борачке организације Фоча Срђан Станковић, који је био припадник овог батаљона, рекао је да је Миљевина у рату имала трновит пут.
„Седми миљевски батаљон је завршио рат са 300 бораца, сваки трећи је погинуо.
Имали смо неколико случајева масовних страдања, као што су засједе на Папратној њиви и у Кратинама, али то је проистекло из чињенице да је била велика територија, мало војника, међутим, нисмо устукнули и одбранили смо сваки педаљ земље“, истиче Станковић.
Он је додао да је посебно било тешко на Трескавици, на чувеном Лупочу- вратима Херцеговине, која су уз велике жртве одбранили борци из Миљевине.
„Нисмо отишли на Лупоч случајно, нас су послали као батаљон који је имао највише ратних дејстава. Углавном, Миљевски батаљон је претрпио много жртава и урадио велики посао за Републику Срспку“, навео је Станковић.
Начелник општине Фоча Милан Вукадиновић рекао је да је Фоча дала огроман допринос за стварање Републике Српске, а да је јуначки Седми миљевински батаљон дао немјерљиву жртву за одбрану Фоче.
Он је истакао да борци из Миљевине
Он је истакао да борци из Миљевине никада не смију бити заборављени, док је год историје и Републике Српске.
„Овим спомеником успјели смо да се донекле одужимо нашим броцима и цивилним жртвама Одбрамбено-отаџбинског рата из Миљевине и околних села. Ти људи су дали оно највредније- свој живот у темеље Миљевине, Фоче и Републике Српске и никада не смијемо да запоставимо како њих, тако и њихове породице. Наравно, постоје проблеми, које се трудимо да у оквиру наших могућности рјешавамо“, рекао је Вукадиновић.
Милица Аврам, ћерка погинулог борца Драгана Вујичића захвалила се свима који су учествовали у изградњи споменика.
„Немам ријечи, захвална сам свима, јесте да је након 30 година, али хвала свима. Лијепо је што су данас поменули и Њега Бошковића, дугогодишњег предсједника Борачке организације Миљевина, који нас је ове године напустио“, рекла је Аврамова.
Милош Ного у рату је остао без оца Милана.
„Велика је част присуствовати овом свечаном чину. Пуно ми је срце и немам ријечи којима бих описао све ово“, рекао је Ного.
Уз српске борце, на споменик су угравирана и имена 40 српских цивила из Миљевине и околних села, који су страдали од муслиманске војске.
Међу њима је и 16 мјештана села Пољица, побијених у једном дану, док је најмлађа жртва са овог подручја осмогодишњи дјечак Петар Тодоровић из села Колун.
Јунаци Миљевине добили су величанствен споменик на видном мјесту, на улазу у насеље, односно на искључењу са магистрале Фоча-Сарајево.
Градњу споменика, уз општину Фоча и Министарство борачко-инвалидске заштите, помогле су и општине из окружења, те више од 100 добротвора- од појединаца, преко приватника до јавних предузећа, установа и институција из цијеле Републике Српске.
Извор: Радио Фоча