ДруштвоНајновијеФоча

Како је нестало звоно са Сахат-куле након што је Мостарцима из музеја посуђено за изложбу

Звоно са Сахат-куле Мехмед-паше Кукавице старо 385 година и једно од таквих ријетких сачуваних у Босни и Херцеговини као национално благо је мистериозно нестало након што је из Музеја Стара Херцеговина у Фочи 2018. године уступљено Мостарцима за изложбу.

Потрага за непроцјењивим експонентом која траје више од четири године путем разних метода је , како klix.ba дознаје из повјерљивих извора, показала да мостарско удружење за заштиту културне баштине са адресом Рондо 5 ,која не постоји од 1995. године, такође није регистровано ни у једном судском регистру.

Експонат је, како тврди извор близак истрази, спорном удружењу у Мостару уступљен у марту 2018. године за изложбу звона која су требала бити представљена у највећем херцеговачком граду у оквиру пројекта за заштиту културне баштине.

Међутим након што је звоно уступљено Мостарцима изгубио му се сваки траг, а са одговорном особом за преузимање експоната никад се није успјело ступити у контакт, што је указало на велику превару.

Цијели случај је почела истраживати криминалистичка полиција, након што је у августу ове године предмет преузело Тужилаштво у Фочи које је у складу са законским оквирима предузело све мјере да расвијетли мистериозни нестанак националног блага.

Међутим како klix.ba сазнаје 20. августа је, највјеројатније под притиском опсежне истраге која се провиди, за сада непозната особа звоно вратила у Музеј “Стара Херцеговина” у Фочи.

Наводно је звоно довезено комбијем и остављено без попратне документације.

Према неслужбеним информацијама је утврђено да се ради о аутентичном експонату, а разлог због којег се звону био изгубио траг и због чега је дошло до опсежне потраге без сумње ће утврдити надлежне службе које су несвакидашњем догађају посветиле велику пажњу.

Епилог приче о нестанку звона из музеја, необичном начину враћања као и дјеловању мостарског удружења са лажном адресом биће познат након што Тужилаштво закључи овај случај.

Католичко звоно из 1637. године са сахат – куле у Фочи је једно од ријетких које се сачувало до данас. Након скидања са сахат – куле крајем 19. вијека је смјештено у Земаљском музеју у Сарајеву, који га је 1968. године даровао фочанском музеју „Стара Херцеговина”.

Осим године лијевања исписане арапским бројевима (1637.) , на њему је латинском капиталом и латинским језиком забиљежена и улога ове врсте звона, односно „да хвале Бога”, „сазивају пук на молитву”, те „преминуле испраћају на вјечни починак”.

Сахат-кула Мехмед-паше Кукавице је национални споменик Босне и Херцеговине и налази се у Горњој чаршији у центру Фоче. Задужбина је Мехмед–паше, а изграђена је у периоду 1758. – 1761. године, те је око 1884. године сат поправљен. Деведесетих година 19. вијека набављен је нови сат, а стари је пренесен у Земаљски музеј, када је пренесено и звоно. Те године набављен је нови сат са три мине, од којих је она југоисточне стране имала тзв. турске бројеве, она са сјевероисточне римске, а на југозападној страни арапски бројеви. У току Другог свјетског рата, 1943. године, Сахат-кула је доста страдала, па је у љето 1954. године поправљена. Санација Сахат-куле је извршена и 1988. године, а нови сатни механизам на електрични погон постављен је 1991. године.

Посљедњи пут сахат-кула Мехмед-паше Кукавице реновирана је 2011. године уз помоћ Чешке амбасаде у Босни и Херцеговине.

Извор: klix.ba