Инспекција чека мјесец дана да посјети уништену ријеку, док се на Сутјесци припрема и трећа МХЕ
Битка на Сутјесци, једна од одлучујућих битака против њемачких снага у Другом свјетском рату на подручју бивше Југославије, десила се прије више од осам деценија. Последњу деценију траје „Битка за Сутјеску“, како је назван и протест у мјесту Саставци, одржан у прошлу суботу, са којег су мјештанти тог краја и еколошки активисти затражили хитно обустављање градње мини-хидроелектрана на ријекама Јабушница и Сутјеска, због огромне штете коју та градња има на животну средину и угрожава и Национални парк „Сутјеска“.
Изградња МХЕ ријеку Сутјеску, којом се Јавна установа „Воде Српске“ дичила као „бисером Европе“, као и њену притоку Јабушницу, претвара у муљ и блато. „Не бацајте бисере пред свиње“, порука је која не допире до институција Републике Српске, које су омогућиле да се уништава ријека Сутјеска и њене притоке, а посљедично и Национални парк „Сутјеска“, без обзира што иза свега стоје врло сумњиве дозволе и послови на градњи три МХЕ на том подручју. Профит ће остварити само појединци, јер је већ доказано да градња мини-хидроелектрана не доноси апсолутно никакву корист друштву, о чему говори и податак да је 119 малих хидроелектрана изграђених у Босни и Херцеговине у 2021. години произвело тек 2,54 посто од укупно произведене електричне енергије.
„Ми и мјештани тог подручја тражимо да се одмах обуставе радови и да на лице мјеста изађе инспекција, да утврди штету која је већ евидентна. За нас било алармантан начин на који се врше радови. Под паролом „уређења корита” багери су девастирали ријеку и из ње ваде шљунак за потребе градње двије МХЕ на ријеци Јабушници“, рекао је за Журнал Владимир Топић из Центра за животну средину Бањалука.
Инспекција долази за мјесец дана
Он је појаснио да иста фирма, која гради МХЕ на ријеци Јабушници, на ушћу те ријеке у Сутјеску вади шљунак, истичући да су „Воде Српске“ налогодавац радова на наводном „уређењу“ обале и ријечног корита.
Предузеће „Гранде-Тривић“ из Лакташа на Саставцима вади материјал из ријеке Сутјеске, а посао плаћају „Воде Српске“. Извађени материјал завршава на градилишту МХЕ “Јабушница С-Ј-2”, чиме еколошка катастрофа поприма све веће размјере.
„Ми смо упутили допис инспекцији за хитан излазак на терен и утврђивање чињеничног стања и начина рада. Зашто се то ради? Открили смо да је узводно од тог мјеста планирана и трећа МХЕ, на ријеци Сутјесци, а на саставцима двије ријеке (Јабушнице и Сутјеске) врши се дислокација тог материјала. Већ сада је ријека девастирана и овај начин радова не може да одговара никаквим дозволама коју су издате фирми која врши радове. Зато смо упутили допис инспекцији да хитно изађе на терен“, навео је Топић.
Инспекторату Републике Српске се очигледно не жури, а из Подручног центра Требиње Журналу су потврдили да из централе у Бањалуци још нису добили налог да изађу на терен. Појаснили су да постоји бирократска процедура, према којој главни републички водни инспектор доставља водном инспектору, у овом случају у Подручном одјељењу Требиње, мјесечни план рада и контрола, а онда се у подручним јединицама прави детаљан план у складу са расположивим ресурсима.
„Ако у Инспекторат дођу били какве представке, поднесени захтјеви електронским путем или на други начин, анонимно или лица са изјашњењем, ја од свог главног инспектора електронским путем, кроз програм, добијем ту представку и онда сам дужан да у року од 30 дана изађем на лице мјеста, извршим ванредну инспекцију контролу и сачиним записник“, рекао је Журналу водни инспектор из Подручне јединице Требиње.
На наше питање да ли је од Инспектората у Бањалуци добио налог за хитни излазак на мјесто градње МХЕ у Саставцима, инспектор је одговорио: „Не, не, не, нисам“.
„Ако је њихов одговор да имају рок од мјесец дана да изађу на терен, то је поражавајуће. За мјесец дана ова ријека може да претрпи уништавање до непрепознавања. Сада је већ направљена велика штета, за мјесец дана та штета ће бити немјерљиво већа“, оцијенио је Топић из Центра за животну средину Бањалука.
Истиче да није први пут да инспекцијски органи тако раде, чекају мјесец дана, на крају изађу на лице мјеста и „одокативним“ методама процјењују стање на терену.
„Инспекторат Српске има такву праксу. У фебруару смо им слали дописе у вези са ситуацијом око рудника Медна и загађењем ријеке Сане и никада нисмо добили конкретан одговор. Њихова ажурност је никаква. Загађење Неретве испод хидроелектране „Улог” такође је катастрофално. Изашли су након мјесец дана од нашег захтјева и нису наложили никакве мјере да се ријеше посљедице по загађење ријеке. Уз то, морају се провјерити дозволе фирмама које су инвеститори и градитељи МХЕ, јер те дозволе нису мјеродавне и не представљају праву слику на терену и оно што се ради“, наглашава Топић.
Он је најавио да ће Центар за животну средину Бањалука поднијети тужбе у вези са издатим дозволама и начином градње, док ће локално становништво поднијети кривичне пријаве против извођача радова и оних који не врше инспекцијски надзор онако како би то морали да раде.
„Битка за Сутјеску“ траје још од 2006. године, када су се локално становништво и невладине организације удружили против изградње МХЕ на самој граници Националног парка „Сутјеска“. Окружни суд у Бањалуци је 2021. године пресудио у корист Центра за животну средину, поништивши рјешења о одобравању студија утицаја на животну средину за те пројекте.
Ко је инвеститор?
Упркос судској пресуди инвеститор, „Hydroenergy“ д.о.о. Гацко, фирма која припада аустријској компанији „ГЛА Холдинг“, а чији је власник држављанин Аустрије поријеклом из Србије, Владимир Вуковић, наставила је радове. Према подацима пословног портала Акта.ба, гатачки „Hydroenergy“ има само једног запосленог, а фирма је у прошлој години имала укупан приход од свега 20.545 КМ.
У августу прошле године основана је и фирма „Hydroenergy“ д.о.о. Лакташи, која такође припада аустријској компанији „ГЛА Холдинг“. Она је наведена као инвеститор изградње МХЕ на Јабушници.
Из Инспектората Српске су раније тврдили да инвеститор има све потребне дозволе Министарства просторног уређења, грађевинарства и екологије Српске, које је у априлу прошле године обновило еколошку дозволу компанији „Hydroenergy”, уз, како су навели, поштовање строгих мјера заштите животне средине којих се та компанија мора придржавати током изградње хидреоелектрана. Из овог министарства сада сву одговорност пребацују на Инспекторат Републике Српске, који треба утврдити да ли су прекршене мјере из еколошке дозволе. Питање је, међутим, како су издате еколошке дозволе за градњу МХЕ без ваљаног просторног плана за Национални план „Сутјеска“, будући да је последњи истекао још 2000. године.
Прије три године Народна скупштина Републике Српске је усвојила и Декларацију о заштити ријека на подручју Српске, налажући Влади и ресорном министарству да преиспитају и анализирају све закључене уговоре од додјели концесија за изградњу и кориштење хидроелектрана од 2005. до 2020. године, као укидање свих врста подстицаја за те штетне пројекте. Не постоје информације да је Влада ишта од тога урадила, што потврђује и случај ријеке Сутјеске и њених притока.
Посебна прича је инвеститор изградње МХЕ на граници с Националним парком „Сутјеска“, који обухвата шире подручје слива те ријеке, укључујући строго заштићени резерват – прашуму Перућицу и дијелове планина Маглић и Волујак. Поједини медији у Србији су Владимира Вуковића, власника аустријске компаније „ГЛА Холдинг“, у чијем саставу су и гатачке и лакташке фирме „Hydroenergy“, доводили у везу са мешетарањем у вези са приређивањем игара на срећу на подручју Републике Српске (заједно са Лутријом Српске), као и у Албанији и Сјеверној Македонији.
Истакли су да је ријеч о некадашњем власнику ланца кладионица „Astra sport”, за кога се у јавности спекулише да се одавно бави сумњивим радњама у име аустријске компаније „Novomatik”.
Вуковићевим главним партнерима, према писању медија, сматрају се аустријски адвокат Томас Кеперт из Беча и Вермер Халас, са којим је у многим „пословним комбинацијама и пројектима” у Републици Српској. Баве се, између осталог, трговином струјом, некретнинама, инвестиционим улагањима…У Бањалуци су власници фирми „Imoninvest” д.о.о. и „Axel” д.о.о., али није риједак случај ни да по неким завршеним пословима једноставно избришу фирму из регистра Републике Српске, што се десило са „ГЛА Холдинг Гмбх“, која је имала сједиште у Бањалуци.
Према писању медија, пипци које је по региону пружио овај аустријски двојац, представљују спону са аустријском елитом, па се уз њихову помоћ у овом дијелу Европе завршавају и многи веома битни и уносни послови, попут међународне трговине струјом, који се обављају посредством њихових фирми у Тузли, Мостару, Бањалуци, Сарајеву…
Извор: Журнал