Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/u216901810/domains/focanskenovosti.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Затвор у Фочи никад није био празнији
ДруштвоНајновијеФоча

Затвор у Фочи никад није био празнији

Казнено-поправни заводи у Бањалуци, Фочи и Источном Сарајеву никад нису биле празнији као у посљедње три године, што показује да је борба против криминала и корупције у Републици Српској само декларативна.

Према евиденцији Министарства правде РС, попуњеност КПЗ-а Фоча је 47 одсто, КПЗ-а Бањалука 30,5 одсто, а КПЗ-а Источном Сарајево једва нешто преко 24 одсто.

„Највећа процентуална попуњеност затвореника у односу на смјештајне капацитете у протеклих пет година забиљежена је у 2018. години, док се подаци за протекле три године значајно не разликују. У децембру 2018. године, попуњеност у КПЗ Бањалука износила је 60,7 одсто, у КПЗ Фоча 85,9 одсто, а у КПЗ Источно Сарајеву 40,7 одсто“, наводи се у одговору Министарства правде РС на питања.

Када је у питању протеклих пет година подаци показују да се попуњеност у КПЗ Фоча са више од 85 одсто на крају 2018. године смањила на 52 одсто на крају прошле године и на 47 одсто на крају септембра ове године.

КПЗ Бањалука на крају 2018. године био је попуњен 60 одсто и од тада је попуњеност смањивана да би тренутно износила 30,5 одсто, а у КПЗ Источно Сарајево је са 40,7 одсто на крају 2018. године смањена на 24 одсто, а најмања је била на крају прошле године – свега 19,47 одсто.

На питање шта је допринијело смањењу броја осуђених лица у КПЗ у Српској из министарства правде кажу да министарство не изриче пресуде нити издаје упутне акте за издржавање правоснажних затворских казни.

„То раде судови и судије који су самостални и независни у свом раду, па предлажемо да им се обратите за коментар у вези података о изрицању казни и упутним актима. Подсјећамо да на основу Закона о извршењу кривичних и прекршајних санкција, упућивање осуђеног на издржавање казне затвора врши основни суд на чијем подручју осуђени има пребивалиште, односно боравиште, у вријеме када је одлука којом је изречена казна постала правоснажна“, наводи се у одговору ресорног министарства.

Из неколико основних судова од којих смо тражили коментар добили смо јединствен одговор да стручни сарадници за извршење кривичних санкција по судовима у тзв. ИКС одјељењима ажурно раде свој посао.

„По примитку правоснажних пресуда, службеници у ИКС одјељењима ажурно раде свој посао и шаљу упутне акте. Непопуњеност КПЗ-а може бити само резултат неправоснажних осуђујућих пресуда, а никако нерад или неажурност ИКС одјељења у основним судовима“, кажу наши саговорници из основних судова.

И пресуђени криминалци на слободи


Новинар Никола Морача који годинама прати црну хронику каже да има примјера да они који су требали бити у затворима чине тешка кривична дјела широм Српске и БиХ и да смањење броја осуђеника у затворима сигурно није резултат смањења стопе криминала.

„Очигледно је систем и у том дијелу негдје озбиљно заштекао. Да ли су то погодности које омогућавају осуђеницима да одлажу одлазак на издржавање казне или је у позадини корупција, али сигурно није смањена стопа криминала“, каже Морача.

Иако је у међувремену рапидно смањен број осуђеника који у њима бораве, интересантно је да су буџети три поменута КПЗ-а повећани за скоро 30 одсто у односу на 2018. годину,

Буџет КПЗ Фоча 2018. године када је попуњеност била 85 одсто био је 7.552.000 КМ, а ове године је 10.261.000, иако је попуњеност 47 одсто.

Исто је и са КПЗ Бањалука чији буџет је 2018. године при попуњености капацитета од 60 одсто износио 7.505.000 КМ, а ове године на попуњеност од 30 одсто буџет је 10.261.000 КМ.

Буџет КПЗ Источно Сарајево 2018. године био је 3.862.000, а попуњеност је износила 40 одсто, док је ове године попуњеност 24 одсто, а буџет је већи за милион и по марака и износи 5.302.000 КМ.

„Ти подаци изазивају приличну забуну, али треба узети у обзир да су у међувремену повећане плате запослених у казнено-поправним установама, па су због тога увећани буџету. Поред тога, у међувремену је и инфлација одрадила своје и све је скупље, па је и то одговор зашто су буџети већи“, објашњава наш саговорник одлично упућен у извршење кривичних санкција у РС.

Извор: Капитал