Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/u216901810/domains/focanskenovosti.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Горан из Братунца импресиониран Америком, али жели да лијечи у својој земљи
ДруштвоНајновијеФоча

Горан из Братунца импресиониран Америком, али жели да лијечи у својој земљи

Братунчанин Горан Стојановић, студент пете године Медицинског факутета у Фочи, вратио се прије неколико дана из САД, гдје је као стипендиста Фондације “Јерихо” обављао студентску праксу након које је добио позив да, када заврши факултет, дође да ради у тој клиници.

Горан је изабран међу 17 стипендиста ове фондације прије три године и то између 117 кандидата из БиХ.

– На приједлог пријатеља пријавио сам се 2019. године на конкурс ове америчке фондације која подржава младе који желе да остану у својој земљи и допринесу њеној изградњи. Стипендије су подршка опстанку младих образованих стручњака у БиХ из које одлази велики број младих – објашњава Стојановић у изјави Срни.

Он каже да су стипендијом обухваћени школарина, смјештај, џепарац, као и могућност да се једном годишње обрате за новац за набавку књига и још неких неопходних ствари.

Према његовим ријечима, услови за стипендирање су да редовно студирају и полажу испите, а једина обавеза према стипендитору је да два пута годишње учествују на семинарима и дружењима стипендиста, што није обавезно уколико имају обавезе на факултету.

Пракса у Америци изузетно корисна

Као резултат успјешног школовања и испуњавања свих услова које је стипендитор поставио, Стојановић је од те фондације добио прилику да обави стручну праксу у Америци што је са задовољством прихватио.

Тако је искористио ту јединствену могућност да види како раде модерне клинике у свијету и стекне нова знања и искуство у раду са пацијентима, али и да успостави сарадњу са колегама из струке.

Шест седмица Стојановић је обављао праксу на одјељењу хитне помоћи на једној клиници у граду Гренд Рапидс у америчкој држави Мичиген.

– Радио сам четири дана седмично по осам часова. То одјељење има 90 кревета у истом броју соба. Свака просторија је опремљена одговарајућом опремом за пријем пацијената. У том кратком периоду радио сам са више пацијената него током пет претходних година факултетске праксе. То је изузетно вриједно и драгоцјено искуство – истиче Стојановић.

Он се увјерио да власти САД улажу значајна средства у здравство, у позитивне праксе, које би се могле у доброј мјери примијенити и код нас.

По обављеној пракси, Горан је добио позив да након завршетка факултета дође да ради на тој клиници. Ипак, истиче да то тренутно није његова жеља и циљ.

– Свако би пожелио да ради у таквим условима и окружењу. Тренутно, моје размишљање и план су да по завршетку факултета останем овдје и дам допринос народу и мјесту гдје живим. Код куће је ипак, најљепше – искрен је Горан.

Говорећи о начину рада на америчкој клиници, каже да је систем такав да пацијентима пружа све услове да се што прије успостави дијагноза и започне адекватно лијечење.

– Све се обавља брзо, нема чекања за анализе и снимке јер клиника располаже изузетном медицинском опремом – прича Горан.

Он истиче да је обављајући праксу стекао значајно искуство и да је размишљао као љекар, а не као студент јер су пацијенти били препуштени његовој пажњи и лијечењу.

– Радио сам са изузетно кооперативним тимом медицинских радника, посебно са докторима који су увијек били спремни да чују и моје мишљење, дискутују са мном, а све с циљем постављања што боље дијагнозе, поступка и терапије у лијечењу, али и због подршке обављању моје праксе – наглашава Стојановић.

Медицина – породично насљеђе

Горан наставља породичну традицију јер су му отац Угљеша, као и његови брат и сестра медицински радници. А и дједов брат Војко је вадио болесне зубе мјештанима у недостаку стоматолога у то вријеме у селу Сабанцима на Нишићкој висоравни.

Стојановићи су се иселили у Братунац у егзодусу Срба са подручја Сарајева након потписивања Дејтонског споразума.

– Жеља ми је била да студирам фармацију јер сам завршио Фармацеутску школу у Сребреници. Међутим, након разговора са једном докторицом, од које сам чуо конструктивне савјете, изабрао сам медицину и нисам погријешио. Заволио сам овај позив – прича Горан за Срну.

Овај вриједни младић као заљубљеник у свој позив још од 2014. године је волонтер локалног Црвеног крста и, колико му факултетске обавезе дозвољавају и када је у Братунцу, радо се укључује у волонтерске акције, посебно за пружање медицинске подршке спортским клубовима.

Горан је најпозитивнији примјер младог образованог човјека који жели остати у свом мјесту, радити и пружати здравствене услуге суграђанима те дати допринос развоју заједнице.

Он није усамљен случај и на властима је да брину и омогуће њему као и другим младим квалификованим људима да добију запослење, усавршавају се и доприносе стварању бољих услова за живот на овим просторима и тако изразе свој патриотизам и родољубље.

Извор: СРНА