Годишњица страдања Јабучана
Ни након 30 година за злочин у фочанској Јабуци није процесуиран ниједан починилац нити има изгледа да ће у овом случају правда бити задовољена. На данашњи дан 1992. године у добро организованој акцији муслиманске снаге су у Јабуци убиле 43 мјештанина српске националности од којих је најмлађи био тринаестогодишњи Ново Елез. Тада је запаљено и срушено 18 српских села ове мјесне заједнице.
На гробљу Божовац данас је служен парастос страдалима, положено је цвијеће и упаљене су свијеће. Потомци страдалих Јабучана и чланови породица страдалих посјетили су јутрос и мјесно гробље у Јабуци.
Неђо Мастило је тога дана изгубио брата Радислава и много чланова фамилије и веома је разочаран што се починиоци овог злодјела нису казнили, губећи сваку наду да ће од цијелог судског процеса ишта бити.
„Сви су свједоци помрли, извршиоци такође, па сад нема нико ни свједочити нити се има ко оптужити. Најбоље би било да Тужилаштво БиХ поднесе једну пријаву против себе, јер су дозволили да прође 30 година и да се ништа не уради у предмету Јабука“, прича Мастило. Додаје да је изгубио брата, рођаке и стричеве и да је то била добро осмишљена и организована акција јер је у исто вријеме свако село нападнуто и да су припадници муслиманске војске убијали и палили све редом.
Петрославу Ћосовићу из Колаковића, јабучког села, приликом напада на кућном прагу је погинуо отац Обрен. „Настрадала је нејач, села су попаљена, сви објекти и куће. Нису имали милости ни према коме, једноставно су зликовци побили све што се кретало“, каже Ћосовић. Наглашава да Јабука данас изгледа тужно, слабо се ко враћа, једино потомци посјећују гробља и, како каже, никад се те жртве неће заборавити.
Предсједник прогнаних и расељених Срба Фоче, Љубиша Симовић каже да Тужилаштво БиХ за све ово вријеме ништа значајно није урадило. „Прије двије године смо тај предмет успјели пребацити из Требиња у Тужилаштво БиХ. Њихови представници су обилазили Јабуку и локације гдје се десило страдање, ми се нисмо могли организовано бранити и људи су поубијани на кућним праговима“, истиче Симовић. Каже да је предвиђен још један обилазак Јабуке од стране Тужилаштва БиХ како би направили још фотографских снимака. „ Рекли су да се ради на предмету и да су се тужиоци, због короне, у међувремену замијенили. Саслушавају се неки свједоци које смо ми предложили, а то су, нажалост, наше комшије из села који су предводили ту акцију“, рекао је Симовић.
Масакр над српским цивилима 18 села некада фочанске мјесне заједнице Јабука, која је након Дејтонског споразума припала Федерацији БиХ, прво је масовно страдање Срба у општини Фоча у протеклом рату. На гробље Божовац су, након исељења Срба из Јабуке, пренесени посмртни остаци страдалих, али има и оних који су остали сахрањени у гробљу ове мјесне заједнице
Свијеће су запалили и цвијеће положили и представници Општине Фоча и организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата.
Извор: Радио Фоча