Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/u216901810/domains/focanskenovosti.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Академик Ристо Јеремић поново са својим Фочацима
ДруштвоНајновијеФоча

Академик Ристо Јеремић поново са својим Фочацима

Камена биста посвећена др Ристу Јеремићу, првом фочанском хирургу и академику, свечано је откривена испред Музеја Стара Херцеговина. Оснивач Српског просвјетног и културног друштва „Просвјета“, један од њених предсједника, истакнути интелектуалац, борац за људска права и слободу коначно је добио мјесто какво заслужује у својој родној Фочи.

Плато испред зграде Музеја Стара Херцеговина од сад краси биста др Риста Јеремића истакнутог великана који припада друштву српске интелигенције која је стварала у другој половини 19. и првој половини 20. вијека. Блистави ум, који је живот уносио у учмалу Фочу, вратио се кући.

Иницијативу је покренуо Музеј, општина Фоча финансирала је израду бисте, коју је извајао познати српски вајар Велимир Каравелић.

У камену, који за њега, како каже, има дубоку моћ, беспријекорно и педантно израдио је јединствену Јеремићеву бисту, отргавши га од деценијске скрајнутости и заборава.

-Имао сам велику част да израдим бисту, а среће је да сам био предложен од једног сценографа из Београда који је велики пријатељ Фоче. Овај народ, ово окружење, просто је запоседнуто својим проблемима, па отуда и не чуди што је др Јеремић годинама био скрајнут. Ипак, боље икада, него никада. Мислим да се то догодило на прави начин и надам се да је Фоча задовољна-рекао је Каравелић.

Задовољни су и у Музеју Стара Херцеговина. Претходно су вриједно радили на оживљавању и промоцији Јеремићевог лика и бројних дјела које је оставио у Фочи. Међу њима су изложбе које приказују како је соколску мисао у Фочу донио тадашњи студент медицине у Грацу Ристо Јеремић, основајући прво Соколско друштво у БиХ. Затим је основао и Трезвењачко друштво “Побратимство”, које је било подстрек за оснивање низа сличних антиалкохоличарских друштава код јужнословенских народа. Оснивао је гимнастичка, планинарска и друга друштва, подижући народ и омладину у тешка ратна и окупаторска времена.

-Част ми је што смо у овој години јубилеја, 130 година од оснивања Соколског покрета, првог у БиХ, и свих тих напредних идеја чији је носилац Ристо Јеремић , успјели да уз помоћ локалне управе израдимо бисту и заокружимо једну цјелину. У наредном периоду очекујемо проширење постојеће изложбе о др Ристу Јеремићу, која је у нашој сталној поставци-рекла је директорка Музеја Душанка Станковић.

Постављањем бисте Ристу Јеремићу, према ријечима начелника општине Милана Вукадиновића, исправљена је историјска неправда према првом фочанском академику и великом српском родољубу.

-Ово је само мали знак пажње локалне заједнице да се одужимо нашем великану, да се присјетимо шта је све урадио за живота и колико је његов допринос, не само Фочи, него читавом српском друштву, српској идеји родољубља, на крају крајева и у области медицине, културе, историје и свега осталог-рекао је Вукадиновић.

Први човјек Фоче поручио је да се никада више не смије и неће дозволити да великани који су задужили Фочу остају међу хладним музејским зидовима или ладицама.

-Планирамо да реализујемо израду још једне бисте, још једном нашем великану, човјеку из новије историје, а то је др Бориша Старовић, што заједно радимо у сарадњи са Студентским домом у Фочи. Пошто нам је намјера проширење дома, проглашење студентским центром то ће пратити и израда бисте, која ће највјероватније, у договору, бтии постављена уз бисту др Риста Јеремића-казао је Вукадиновић.

Oпштина Фоча финансирала је и партерно уређење зграде музеја, чији је плато од сада у новом, љепшем и отворенијем руху.

Др Ристо Јеремић рођен је 1869. године у Фочи, умро је 1952. године у Мостару. Медицински факултет завршио је у Грацу и био је први Фочак са вискошколском дипломом, а затим и први домаћи хирург у БиХ. Аутор је петнаест књига, углавном из историје здравствене културе у југословенским земљама и више од шездесет научних и стручних радова из разних области.

Био је директор Земаљске болнице у Сарајеву, у тузланском крају памтиће га по унапређењу здравствене културе, академик медицинских наука, почасни доктор Београдског универзитета, професор судске медицине Правног факултета у Суботици, шеф Санитета у Дирекцији државне жељезнице, академик медицинских наука, члан и почасни предсједник Српског љекарског друштва у Београду, оснивач Медицинско – историјског музеја, првог у Србији. Његових директних потомака данас, нажалост, нема међу живима.

Извор: РФ