ЦКИ Фоча: Школа сликања за љубитеље умјетности
Центар за културу и информисање организовао је радионицу „Школа сликања“ у којој су учествовали ученици фочанских основних и средњих школа, као и студенти који студирају у Фочи. Центар за културу и информисање планира у септембру покретање школе сликања, а временом и организовање сликарске колоније у Фочи.
У парку код храма Светог Саве, основци, средњошколци и студенти имали су прилику да о сликарству и сликарским потезима уче од академских сликара Данила Ивановића и Владимира Милановића, који су , на позив фочанског Центра за културу, своје знање несебично подјелили са свим љубитељима боја и платна.
Лука Вилотић, ученик осмог разреда Основне школе „Веселин Маслеша“ од раног дјетињства воли да црта и ужива у сликању портрета.
-Цртам одмалена и то ме је увијек чинило срећним. Највише волим да цртам портрете, корситећи једино оловку-рекао је Вилотић.
Анђела Ивановић, ученица првог разреда фочанске гимназије, током радионице своје потезе усавршавала је сликајући уљем на платну.
–Много нам је лијепо и инспиративно да сликамо испред Храма Светог Саве. Највише волим да сликам уљем, техника је захтјевна, али најљепши радови буду кад се слика уљем на платну-рекла је Ивановићева.
Сликарска радионица, која је одржана јуче, посвећена је недавно преминулом професору ликовне културе и академском сликару Ранку Ковачу, који је годинама своје знање несебично преносио младим сликарима из Фоче неуморно радећи са њима у ликовној школи „Арт ин медиас рес“. Драгана Ковач, студент треће године Медицинског факултета, дугогодишњи члан ликовне групе „Арт ин медиас рес“ највише би вољела да се покрене школа сликања у којој би академски сликари радили по узору на Ранка Ковача.
–Уз професора сам одрасла и научила да сликам са љубављу и свим бојама осјећања. Његов одлазак је за све велики губитак и жеља нам је да наставимо да стварамо и чувамо сјећање на великог умјетника-рекла је Ковачева.
У радионици је учествовала и Каталина Далестро из Италије која студира у Фочи. Вољела би да настави рад и у школи сликања.
–Уколико би школа сликања почела са радом радо бих се придружила-рекла је Далестро.
Академски сликар Владимир Милановић каже да су сви учесници радионице врло талентовани, те да га радује велика заинтересованост за сликарство.
-Пробали смо нове технике и материјале који су веома занимљиви. Сликали смо у природи, гдје и јесте најљепше за стварање умјетничких дјела. Хтио сам код учесника да развијем што већу жељу и љубав ка сликању и умјетности-рекао је Милановић.
Академски сликар Данило Ивановић, Фочак који годинама живи и ради у Норвешкој, тврди како у Фочи живе талентовани млади људи које само треба препознати и доста више улагати у њих и њихов рад.
-Овај град мора да препозна да се са омладином треба радити максимално и да је потребно да се ангажују људи који ће радити са дјецом. Можемо да бројимо године, али наша дјела морају да остају на нашој дјеци и генерацијама које долазе, а онда ће они да преносе даље-истакао је Ивановић.
Фочански Центар за културу и информисање планира покретање Школе сликања од јесени, а ова радионица је прилика да се види колико има заинтересованих и талентованих ученика и студената који би били полазници школе. Директор Центра Славица Филиповић.
–Циљ нам је да препознамо таленте, да их повежемо са доказаним сликарима из Удружења „Тон“, како би могли да организујемо и ликовну колонију. Фоча има лијеп географски положај и идеално је мјесто за једну такву манифестацију-рекла је директор Центра за културу и информисање Славица Филипови.
Школом сликања у Центру за културу и информисање, која би од септембра требало да почне са радом, руководиће академски сликар Владимир Милановић.
Извор: РФ