БиХНајновије

Цијене уља у продавницама у БиХ иду и преко 4 КМ, а извјестан је и тренд раста

Цијене уља у посљедњих годину дана порасле су за скоро двије марке. Према подацима Федералног министарства трговине, у јануару прошле године цијена литра уља у Федерацији била је око 2,40 КМ, а у марту око 2,65 КМ.

Та цијена данас је знатно већа, а различита је у зависности од продавнице до продавнице.

Тако се, у појединим продавницама у Сарајеву, литар Бималовог уља може платити од 3,50 до 4,20 КМ. Негдје је то 3,45, негдје 3,60, у појединим продавницама 3,85, док у појединим маркетима цијена достиже и износ од 4,20 КМ. Поређења ради, литар Звијездиног уља одавно је прешао цијену од 5 КМ, а већ сад је ближе 6 КМ.

Поређења ради, у аугусту прошле године литар уља коштао је око 3,02 КМ, у октобру је цијена порасла за око 7 фенинга, у децембру је већ та цијена била 3,30 КМ, а у јануару ове године 3,45 КМ.

Да су цијене знатно расле потврдили су нам и из компаније Бимал, одакле су казали како се то дешава усљед свих тржишних дешавања. Казали су нам и како они, као произвођач, не одређују цијену јестивог уља на полицама маркета. То, кажу, зависи искључиво од трговаца, маржи, ПДВ-а и свега осталог што улази у формирање цијене у трговини, то јесте цијене коју плати крајњи потрошач.

„Тачне прогнозе о даљем расту цијена није могуће дати будући да све зависи од дешавања на свјетском тржишту. Ми смо у складу са тим и направили посљедњу нивелацију. Тренутни сукоб Русије и Украјине онемогућава да дођемо до повољних услова набавке сировине, а ове двије земље су међу највећим произвођачима и извозницима сунцокрета и сунцокретовог уља, и актуелни сукоб генерално врши велики притисак на индустрију јестивог уља“, казали су из Бимала.

До нивелације цијена, додају, сада је дошло због недостатка домаће сировине.

„Не можемо се ослонити на сјеме уљарица из БиХ, сировину морамо да увозимо, односно да купујемо на иностраним тржиштима што је основна препрека у кризним ситуацијама. Оне земље које имају своју сировину су у предности јер турбуленције на свјетском тржишту спорије утичу на домаћи производ на полици. Оно што можемо рећи јесте да, иако компанија Бимал највећи дио производа пласира на инострана тржишта, у овој ситуацији ми ћемо увијек ставити домаће тржиште као приоритет и настојати да обезбиједимо стабилно снабдијевање БиХ“, поручили су.

Неизвијестан период сигурно слиједи и за ову индустрију, а грађани Босне и Херцеговине прибојавају се да би цијене уља у наредном периду могле достићи и износ од преко 5 КМ.

Извор: ЦАПИТАЛ