ДруштвоНајновијеФоча

Фочански борци понос Републике Српске

У Одбрамбено-отаџбинском рату борци Фочанских бригада храбро, јуначки и истрајно бранили су и одбранили своје породице, вјековна огњишта , име и отаџбину. У тој великој борби за стварање и стасање Републике Српске живот је дало 499 бораца и 147 цивила Фоче, а у борбама је рањено 545 бораца. Истакнуто је то на академији поводом обиљежавања тридесетогодишњице формирања Фочанских бригада.

Прошле су три деценије од како су фочански борци 8. априла ратне 1992. године узели судбину у своје руке. Непријатељским нападом и паљењем српских кућа у насељу Доње Поље почела је историјска одбрана фочанских бораца за Фочу, своје куће и своју отаџбину – Републику Српску. Послије низа краћих борби, 17. априла борци Фоче ослободили су град и на тај начин спријечили понављање ратне 1941. године. Да је рат тек почео, опоменути су страдањем српског живља у селу Јабуци, потом на Папратној Њиви, Кратинама, Јошаници…

Током наредне четири године редала су се бојишта и стратишта фочанских војника на којима несебично уградише младост, животе, за идеале части, слободе и напретка. Трескавица, Зебина шума, Осаница, Лупоч, Ђокин торањ, Церова раван, Прељућа, само су нека од њих.

За једног од ратних команданата, Миленка Племића, данас предсједника Скупштине Борачке организације Фоча, 8. април дан је поноса, побједе, части и велике пожртвованости.

-Поносни смо на своју борбу, побједу и улазак ове општине у састав Републике Српске. Знамо како је до тога дошло, због покушаја наших комшија друге националности да нас прегласају, да управљају нама. Видимо да се ти покушаји дешавају и данас, али, срећом, када имамо своју Републику, имамо механизме да њихову вољу и превласт зауставимо у Скупштини-рекао је Племић.

Поводом тридесет година од формирања славних Фочанских бригада додијељене су плакете ратним командантима. Међу награђенима и истакнути командант Милош Томовић.

-Фочанске бригаде, 11. и 12, дале су огроман допринос у стварању Републике Српске и одбрани Фоче. Фоча је цијели ратни период од 1992. до 1995. била слободна и под контролом Војске Републике Српске. Фочанске јединице су стигле свугдје – од Олова, Гламоча, Требиња, Невесиња, Трнова, Романије, Чајнича, Калиновика. Борачка организација раније је поднијела иницијативу да једна улица у Фочи понесе име по фочанским бригадама, а сматрамо да би и Чајниче и Калиновик то требало да ураде јер су фочански борци тамо били готово исто колико и у Фочи-рекао је Томовић.

Фочански борци били су искрени чувари свог града и Републике Српске. Борбу са слободу нису поистовијетили са борбом за богаћењем, поручио је предсједник Предсједништва Борачке организације РС, Александар Савић.

-Фоча је поносан град, одликован град одликованих бригада који заслужује све епитете херојског града. Надамо се да ће генерације које расту знати да цијене ову традицију и борце који су дали своје животе и дијелове свога тијела-поручио је Савић.

Од свих јединица Херцеговачког корпуса Фочанска бригада имала је највише људских губитака, а уједно и највећу бојишницу коју је покривала.

За велику храброст и јунаштво, за успјехе које је постигла предсједник РС је Фочанску бригаду на Видовдан 1994. године одликовао Орденом Немањића.

Прослава јубилеја у Фочи почела је парастосом за погинуле војнике и цивиле на Тргу палих бораца, прислуживањем свијећа и полагањем вијенаца, свечаном академијом, посјетом Спомен-соби погинулим борцима и изложби „Фоча у Одбрамбено-отаџбинском рату 1992-1995“ у Музеју Старе Херцеговине.

На академији су подијељење 22 плакете командантима батаљона, међу којима седам постхумно. Награђени су ученици основних и средњих фочанских школа који су написали најљепше литерарне радове на тему тридесет година Републике Српске.

Програм су употпунили наступи Гусларског друштва „Херцег Шћепан“ и  КУД-а „Фоча“.

Извор: Радио Фоча