ДруштвоНајновијеФоча

У Фочи неповратна средства очекује 89, а изградњу стамбених јединица 26 лица из борачких категорија

На посљедњи републички јавни позив о стамбеном збрињавању борачких категорија у општини Фоча пријавило се 265 лица, од којих је 115 испунило услове из позива, а у току је додатно комплетирање документације, како је то затражило Министарство рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске.

Ресорно министарство је недавно затражило од локалних заједница да допуне документацију и поново доставе спискове пријављених да би се, како је рекао министар Душко Милуновић, извршила квалитетна процјена потребних средстава за стамбено збрињавање борачких категорија.

Из министартва су напоменули да су према Посебном програму стамбеног збрињавања сви демобилисани борци и ратни војни инвалиди који су испуњавали услове на листама стамбено збринути, али је Влада Републике Српске на иницијативу невладиних организација и појединаца који су сматрали да су пропуштени у процесу стамбеног збрињавања расписала јавни позив за стамбено збрињавање 2019.године, који је обновЉен 2020.године.

Од 115 пријављених у Фочи, који су испунили услове позива, за изградњу стамбене јединице пријавила су се 23 лица из породица погинулих бораца и три ратна војна инвалида, док је за неповратна новчана средства за обнову постојеће стамбене јединице конкурисало 89 лица, од чега 80 из категорије породица погинулих и девет ратних војних инвалида.

Начелник општинског Одјељења за општу управу Виде Вуковић рекао је Радио Фочи да је министарство тражило да се пријаве допуне већим бројем фотографија стамбених објеката које је потребно обновити.

Он каже да је општинска комисија, у којој су и представници Борачке и Организације породица погинулих бораца, те Удружења ратних војних инвалида, а предсједник је из грађевинске струке, извршила увид у стање свих стамбених објеката.

“Комисија је у већини случајева добро урадила свој посао, али у неким појединачним случајевима у министарству сматрају да неке слике објеката за које се тражи адаптација нису довољно јасне или нису урађене у одговарајућем броју примјерака, тако да је комисији наложено да у што хитнијем року одради тај дио посла, да би се прикупили сви подаци и извршио предрачун свих радова”, рекао је Вуковић.

Он је додао да је поновно фотографисање стамбених објеката при крају и да ће општина убрзо завршити свој дио посла, а да је коначна одлука на министарству.

“Коначне спискове прави министарство, а ми предлажемо. Наша је жеља да се обухвати што више породица да би добили неповратна средства, али нисмо у могућности да удовољимо сваком захтјеву јер су у јавном позиву строго прописани услови који морају да се испуњавају”, појаснио је Вуковић.

Напоменуо је да су оквирни износи неповратних средства од 3.000 до 8.000 КМ, што ће зависити од стања стамбене јединице и предрачуна који направи комисија.

У овом одјељењу ажурирају и социјалне карте бораца од прве до пете категорије старијих од 60 година, према списку који им је доставило ресорно министарство.

Прикупљени су подаци од Пореске управе, Управе за геодетске и имовинско-правне послове и Завода за запошљавање и прослијеђени министарству, а у сврху планирања социјалних давања тој категорији бораца.

Предсједник Борачке организације Фоча Срђан Станковић истиче да су борци старији од 60 година у најтежој ситуацији.

„Мало је ко о њима водио рачуна, када наврше 60 година, добију борачки додатак и сви мисле, држава и сви остали, да је њихов проблем ријешен. То су људи који нису више за посла, неће нико ни да их прими, сви су обољели, морају чекати 65 година да би отишли у пензију, колико је ко радио, али проблем је што је пуно бораца који имају само ратни стаж или до пет година редовног стажа што је недовољно за пензију“, каже Станковић.

Он подсјећа да је прије двије године Влада донијела одлуку којом је омогућено борцима са најмање седам година радног стажа да остваре услове за минималну пензију, али да је доста оних са мање од седам година стажа.

Станковић је навео да је још раније из фочанске Борачке организације потекла иницијатива да се омогући борцима да се пензионишу са 55 година, да не би морали да чекају 65 година.

Министарство рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске  недавно је затражило од локалних заједнице да ажурирају податке за социјалну карту за све демобилисане борце старије од 60 година који немају никаква примања осим борачког додатка.

Како је министар Милуновић навео, то је потребно урадити како би Влада Републике Српске могла једнократно да интервенише , а у будућности да се сагледа који то вид помоћи да се обезбиједи да би се побољшао њихов положај у друштву.

Извор: Радио Фоча