Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/u216901810/domains/focanskenovosti.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Сјећање на жртве логора у Јасеновцу
НајновијеРегион

Сјећање на жртве логора у Јасеновцу

На данашњи дан 1945. године око 600 преживјелих затвореника у злогласном усташком логору Јасеновац, у нацистичкој Независној Држави Хрватској, покушало је у очајничком јуришу на стражаре да се докопа слободе.

Њих 600 од укупно 1.073 још живих логораша напало је усташку стражу и кренуло у пробој који је преживјело њих 91.
Преостала 473 логораша, који због немоћи и болести нису учествовали у пробоју убијено је и спаљено заједно с логорским објектима. Истог дана, извршен је пробој логораша Кожаре, радног дијела логора у самом мјесту Јасеновац. Од 167 логораша 11 је преживело.

У тој највећој “фабрици смрти” на Балкану у Другом свјетском рату, од љета 1941. до 30. априла 1945, усташе су убиле стотине хиљада Срба, Јевреја и Рома.

Концентрациони логор Јасеновац био је највећи логор смрти у тадашњој НДХ на простору окупиране Југославије за вријеме Другог светског рата. 

Формиран је у августу 1941. године, а осмислио га је један од највећих ратних злочинаца тог времена Макс Лубурић, који је био и први командант логора. Логор су уништиле усташе априла 1945. године да би сакриле своје злочине.

Јасеновац је био стратиште за Србе, Роме и Јевреје, свих узраста, полова, животне доби, социјалних, образовних и других профила, а био је злогласан по варварским методама убијања и великом броју жртава.

Професор Гидеон Грајф, историчар специјализован за Холокауст, аутор изузетно значајне монографије “Јасеновац – Аушвиц Балкана – Усташка империја окрутности” наводи да је: “Јасеновац био далеко бруталнији од Аушвица”.

У процесу “прочишћења хрватске нације”, српска дјеца су убијана, заједно са одраслима.
Током четири године, између априла 1941. и маја 1945, 73.316 малишана је убијено у усташкој НДХ. Током Другог свјетског рата, једино мјесто у цијелој Европи у коме су постојали специјални логори за дјецу била је Хрватска.

Број жртава у концентрационом логору Јасеновац никада није тачно утврђен.
Логорска архива је два пута уништавана – почетком 1943. и априла 1945. године.
Земаљска комисија Хрватске, основана 1945. године, констатовала је у извјештају Међународном војном суду у Нирнбергу, да је број жртава између 500.000 и 700.000.
Њемачки генерали из Другог свјетског рата давали су веома различите податке о броју убијених Срба у НДХ, али заједнчко им је то да сви помињу стотине хиљада страдалих.
Александер Лер је још 1943. године говорио о 400.000 убијених Срба, Лотар Рендули, њемачки генерал-пуковник, наводи да је убијено око “500.000 православаца”, генерал Херман Нојбахер помиње “више од 750.000” убијених, Ернст Фик – 600.000…