Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/u216901810/domains/focanskenovosti.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
„Спис о народима” недвосмислен документ о постојању српских држава у раном средњем вијеку у Босни
КултураНајновијеФоча

„Спис о народима” недвосмислен документ о постојању српских држава у раном средњем вијеку у Босни

Најважнији списи за изучавање раног средњег вијека на простору Босне су дјело византијског цара Константина VII Порфирогенита „О управљању царством“ или, како се често назива у историографији „Спис о народима“, речено је на предавању професора Бојана Крунића које је одржано у Центру за културу и информисање.

У научним круговима, како се чуло на предавању, постоје и тумачења која су у интересу других етничких и националних скупина на простору Босне, чији је циљ доказивање њиховог постојања у раном средњем вијеку.

Константин Порфирогенит је своје дјело написао средином 10. вијека са намјером да то буде приручник његовом сину насљеднику Роману II. У тим списима византијски цар је јасно дефинисао границе српских средњовјековних држава.

Бојан Крунић, виши асистент Филозофског факултета Пале, каже да се сигурно у једном таквом спису не би нашле неке непровјерене и нетачне информације. „Ту је податак гдје су се тачно налазиле српске државе, а то су Србија, Неретванска област, Захумље, Травунија и Дукља и он је јасно територијално разграничио те области. У поглављу  насловљеном „О Србима“ је земља у којој сада живе и он помиње земљицу Босну и два значајнија града у том периоду“, рекао је Крунић.

У 19. вијеку долази, како каже Крунић, до покушаја стварања нових нација на простору Босне и бујања модерног националног осјећања. То је разлог, сматра он, што је дошло до различитих тумачења тих изворних података. „Самим тим имамо и различиту интерпретацију историје. Са једне стране налази се српска историографија која своје закључке базира на изворним подацима и на изворној подлози, што је и задатак историчара. С друге стране хрватска историографија је „својатала“ раносредњовјековну прошлост Босне без икаквих доказа и изворне потраге“, констатује Крунић.

Он је мишљења да се таква тумачења хрватских, а у новије вријеме и бошњачких историографа, рефлектује на савремени период, те је потребно честим јавним наступима указати на валидност извора и отклонити све недоумице око постојања Срба на простору Босне у раном средњем вијеку.  Додаје да су бројни документи који су и касније настајали доказивали само српски карактер средњовјековне Босне.

Извор: Радио Фоча