ДруштвоНајновијеФоча

„Ријеке се бране љепотом”

На Бистрици и Бјелави јуче оу одржани сценски наступи познатих музичких умјетника чиме је скренута пажња на важност очувања ријека и на штетност градње малих хидроцентрала.

Удружење грађана „Бјелава“ и „Сачувајмо ријеке Фоче“, заједно са удружењима „Art Lab“ i „Riverwatch“ организовала су ова окупљања у оквиру којих су изведени музички програми. Ово је један у низу догађаја под називом „Дани музике и храбрих људи за спас ријека Балкана – Ријеке се бране љепотом“. Те догађаје широм БиХ и Балкана организују удружења „Riwerwatch“, „Save the blue heart of Europe“, „Умјетници за ријеке Балкана“, „Право на воду“, „Коалиција за заштиту ријека“ и „Удружене ријеке Балкана“.

У оквиру музичког програма наступили су Фтичеки, Андреја и Дарко Рундек, Антонија Батинић и Вања Солаковић.

Представник УГ „Бјелава“, Милош Вујичић, истиче важност очувања Бјелаве као ријеке која напаја Фочу питком водом.

„Борбу водимо од марта 2020. Тада су овдје дошле машине и копају корито ријеке, сјекли су и одвозили шуму и практично све редом уништавали. Нисмо могли тада правити протесте ни блокаде, био је полицијски час и забрана окупљања. Док будем жив, борићу се за Бјелаву, ова ријека је мене одхранила, она је практично мој живот. Ако ово не буде никога занимало, остаћемо без воде и овдје и у граду. Ми нисмо ни СДС ни СНСД, нама свима вода треба, не само позицији или опозицији, то сви морају да схвате“, каже Вујичић.

Владимир Топић из Центра за животну средину из Бања Луке каже да би изградњом малих хидроелектрана на Бистрици и Бјелави ријеке биле уништене.

„Била би одузета могућност грађанима да користе воду како је сада користе. Окупили смо се да дамо подршку локалном становништву али и да укажемо на проблеме који се дешавају у нашем друштву. Ријеке се третирају као нешто што се треба хидро-енергетски искоришћавати, иако електричне енергије имамо сасвим довољно. Једна трећина струје се извози и дошли смо у ситуацију да овим само неко жели да зарађује“, каже Топић.

Центар за животну средину поднио је двије тужбе против градње мХЕ на Бистрици. „Прво смо поднијели тужбу против грађевинских дозвола, све су студије поништне,  грађевинским  дозволама је истекао рок. Све то је вратило поступак на почетак. Прво смо тужили те три грађевинске дозволе за Бистрицу, а послије тога и студије утицаја, које су одобрене. Људи који су радили те студије уопште нису били на терену па су тај документ урадили катастрофално. Посебно је важно истаћи да се не поштује воља грађана који су много пута изразили незадовољство пројектима градње мХЕ“, прича Топић.

 „Дошао сам да подржим људе који су довољно храбри и довољно будни, који чувају ово што живот чини светим“, рекао је познати музичар, Дарко Рундек.

„Тај отпор који је овдје спонтано настао треба свакако подржати, а оваквих мјеста на планети има јако пуно. Једино са тим отпором можемо направити неке промјене. У овакве подршке укључили су се и Рамбо Амадеус, Партибрејкерс, Миле Кекин и још неке моје колеге“, рекао је Рундек.

Из ових удружења подсјећају  да је инвеститор изашао на терен у марту 2020. године, за вријеме трајања ванредне ситуације узроковане вирусом корона и започео радове на изградњи малих хидроцентрала без икакве дозволе на локалитетима Бјелава, Велика и Мала Бјелава. Борбу грађана је подржала и локална  власт која је на сједници СО 20. маја 2021. године донијела закључке којима се противи изградњи мХЕ Бјелава. Упркос томе, републичке институције нису раскинуле концесију са за изградњу мХЕ Бјелава.

Извор: РФ