“Прецизни” тендер Општине Фоча чека епилог у Канцеларији за разматрање жалби
Општина Фоча спремна је да плати око 200 хиљада марака за израду шумскопривредне основе за приватне шуме на свом подручју, а саговорници Директа наводе да се већ јасно може наслутити коме је овај тендер био намијењен. Но, исход цијелог случаја је сада неизвијестан, јер је тендер дошао и до Канцеларије за разматрање жалби БиХ.
Жалба је у фази комплетирања, кажу Директу у овој институцији.
У Општини Фоча потврдили су нам да даљи ток поступка зависи од исхода у Канцеларији за разматрање жалби.
Наиме, тендер, отвореним поступком Општина Фоча је расписала 8. марта. Од понуђача тражи да посао најкасније уради до почетка новембра ове године. У питању је израда шумскопривредне основе која се ради сваких десет година.
Прије свега, Општини Фоча је потребан искусан понуђач – и то да је већ обављао овај или сличан посао (за приватне или државне шуме) уговорне вриједности најмање 189.000 марака.
У дијелу који се односи на економску и финансијску способност понуђача, Општина Фоча стриктно тражи да фирма има најмањи укупан промет од 300.000 марака, и то у посљедње три године, или од тренутка оснивања предузећа, ако је у питању млађа фирма.
У сврху доказивања да су најбољи понуђачи, мораће да доставе потврде да имају и најмање четири шумарска инжењера, са по пет година радног искуства те лиценцу надлежног министарства, што су и законске обавезе.
„Шума план“ и нико више?
Да све ове услове може да испуни само „Шума план“ и нико више, увјеравају у предузећу „Динарика“, које се такође бави пројектовањем у шумарству и које је имало намјеру да се пријави на овај тендер.
Због немогућности да учествује, „Динарика“ се обратила Канцеларији за разматрање жалби Босне и Херцеговине.
У изјави за наш портал директор овог предузећа Мирослав Ракита говори да овако осмишљен тендер Општине Фоча подрива здраву конкуренцију.
„Услови у овој тендерској документацији нас ограничавају и они су тако конципирани као да ви тражите радника који има 25 година, а 10 година радног искуства. Они траже фирму која има минимално један уговор ове вриједности. То у овом тренутку једино испуњава Шума план“, увјерава Ракита и додаје да ће, уколико му у Општини Фоча докажу да постоји само макар још један понуђач који може испунити њихове услове „Динарика“ овај посао урадити потпуно бесплатно.
У Републици Српској постоје укупно четири пројектна бироа која имају неопходну лиценцу надлежног министартсва – Шумарски факултет, Истраживачко-развојни и пројектни центар (ИРПЦ) Бања Лука, „Шума план“ и „Динарика“.
Према подацима Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, послове израде шумскопривредних основа у приватној својини у РС, у посљедњих пет година обављало је предузеће „Шума план“.
„Чак и да се нас три преостала понуђача, са лиценцама, удружимо и пријавимо на тај тендер, не бисмо испунили ове услове. Ми посједујемо буквално све што они траже у тендеру, осим тог уговора који је ту наведен. Ми смо и упозорили Општину Фоча да са оваквим условима нема ни потребе да расписују јавну набавку, већ могу и директно склопити посао са Шума планом“, каже Ракита за „Директ“ и додаје да му је невјероватно како је из овог посла дисквалификован и Шумарски факултет који има 20 доктора наука.
“По овоме за Општину Фоча ни Шумарски факултет није довољно стручан”, истиче Ракита.
За њих би било прихватљиво да Општина Фоча распише тендер на који ће се моћи пријавити сви који посједују лиценцу, јер јавна набавка сама по себи, тумачи он, представља и својеврсно такмичење.
„Тога обдје нема, јер је у старту дисквалификована било каква конкуренција“, закључује Ракита.
Како Директ сазнаје, на овај тендер неће се јавити ни Шумарски факултет, јер претходних година није израђивао шумскопривредне основе, па не испуњава тражене услове.
Из Истраживачко-развојног и пројектног центра Директу нису жељели да потврде да ли ће покушати да добију овај посао.
„Одлуку о томе доносимо на основу наших расположивих оперативних ресурса, водећи рачуна да не угрожавамо утврђени годишњи план. Тако ћемо поступити и у конкретном случају. Такође, није пракса јавно објављивање пријаве на тендере, што се свакако може погрешно протумачити“, наведено је у одговору нашем порталу из ИРПЦ.
Обрт: Жалба обесхрабрила и „Шума план“
Власник „Шума плана“ Душко Топић у изјави за Диретк наводи да се ово предузеће ипак није јавило на спорни тендер, из разлога што је на тендерску документацију упућена жалба.
Небулозама назива тврдње да је Општина Фоча тендер намјестила баш њему.
„Постављање услова извршеног минимално једног уговора у посљедње три године је услов који наручиоци прописују у најмање 90 посто тендера у БиХ и региону. Ми нисмо наишли нити на један случај у ФБиХ, Црној Гори, Србији, Македонији и Хрватској да тог услова нема код ових послова. То је један од најуобичајнијих услова, пошто се ради о специфичним, стручним и сложеним пословима“, навео је Топић и додао да на спорном тендеру могу да учествују све фирме из БиХ и других земаља.
„Само у БиХ има девет предузећа која посједују тражену лиценцу и испуњавају тражене услове… Не бих набрајао и лицитирао са фирмама, али се лако може провјерити ко све учествује у овим набавкама и колики су ти уговори… Само у БиХ постоји најмање пет предузећа која су у посљедње три године вршила или врше послове израде шумскопривредних основа и која би, према увиду у вриједност потписаних уговора, самостално могла испунити наведени услов – Шуме Српске – ИРПЦ, Шума план, Њалд-пројект, Босанскохерцеговачке шуме…“, тврди Топић.
С друге стране, Ракита оповргава те тврдње и наводи да тражену лиценцу надлежног министартва у Републици Српској имају само четири потенцијална понуђача те да се они из Федерације не могу пријавити, попут Њалд-пројекта и Босанскохерцеговачких шума.
Но, цијели случај Топић види као притисак на Општину Фоча како би се погодовало фирми „које нема никаквих услова и има само сандуче на адреси гдје је регистровано преко 200 предузећа“, што из “Динарике” наводе као нетачно.
Све по закону
У Општини Фоча наводе да им је циљ да обезбједе што квалитетнију набавку, уз најефикасније кориштење јавних средстава.
„…Свако прилагођавање поступка набавки појединим привредним субјектима као потенцијалним понуђачима је недозвољено“, наводе у одговору Директу.
А у одговору Канцеларији за разматрање жалби БиХ, који је потписао Милан Вукадиновић, начелник Фоче, а у који је Директ имао увид, наводе и да је жалба „Динарике“ неоснована.
У погледу услова кога „Динарика“ спори, односно реализације већ једног уговора исте вриједности, начелник Фоче се позива на дискреционо право.
„У конкретном случају уговорни орган се опредијелио за постављање напријед наведеног услова како би на располагању имао квалификоване кандидате/понуђаче, који су изузетно професионални за обављање овако сложеног и специфичног посла у оквиру своје регистроване дјелатности“, наведено је у одговору Општине Фоча уз појашњење да само на тај начин могу добити понуду од поузданог способног и компетентног понуђача за овај комплексан посао.
„Овај постављени услов није ограничавајућег карактера нити је дискриминаторан и осигурава довољну конкурентност у овом поступку јавне набавке“, закључили су у Општини Фоча.
И портал „Пратимо тендере“ је из истих разлога ову набавку оцијенио као високоризичну и додијелио јој црвену заставицу.
Они још наводе и сличан тендер у Општини Кнежево, који је по истом принципу, како су у анализи прецизирали, био намијењен “Шума плану”.
Истовремено, овај портал наводи и тендер у “Херцегбосанским шумама” у Купресу, у износу од 400.000 марака који је отворен за све понуђаче, јер спецификације нису постављене тако уско као у Фочи.
Извор: Директ портал