ДруштвоНајновијеФоча

Први аутомобил са ознаком Мade in Фоча, Радивојев ручни рад

Када се каже ручни рад, обично се мисли на плетење, хеклање, израду сувенира или намјештаја, а да се може са десет прстију, уз помоћ само најнужнијег алата, направити аутомобил, звучи помало невјероватно.

За упорне и непоколебљивe, какав је тридесетчетворогодишњи Фочак Радивоје Радовић, све је могуће, наравно, уз огроман труд, љубав и вјеру у остварење сна.

Из његове мајсторске радионице ускоро ће изаћи први фочански аутомобил „Данстер“.

Радивоје га је направио, према дизајну који је сам осмислио, за своју душу, а назвао га је по синовима Данилу и Стефану.

Вриједне мајсторске руке двије године су стрпљиво израђивале дио по дио и склапале возило .

И све то у импровизованим условима оскудно опремљене радионице. Буквално, само са брусилицом и апаратом за варење.

И све то у импровизованим условима оскудно опремљене радионице. Буквално, само са брусилицом и апаратом за варење.

„Ово је аутомобил моје ручне израде, направио сам га сам у својој радионици. Намијењен је искључиво за теренску вожњу за офроад такмичења, за мало екстремније услове вожње. Почео сам да га правим 2019. и  до сада сам на њему оставио неких 125 радних дана“, прича Радивоје.

Радови су у завршној фази, „Данстер“ је офарбан и Радивоје је почео финално склапање дијелова.

„Шасију и конструкцију сам урадио сам, мотор и мјењач су од бемвеа, погон од једног војног возила, а остало сам све сам урадио. Сједишта су исто ручно израде- Рикаро спортска сједишта са појасевима, ја сам их правио и треба сад да их носим на тапацирање да се заврше и смонтирају на ауто“, поносан је Радивоје на свој уникатни рад.

За разлику од багија, на сличан начин прављених отворених возила, која су намијењена за вожњу љети, “Данстер” ће бити за сва годишња доба, биће затворен, а имаће и гријање.

Радивоје само зна како је успио да испресавија масивне жељезне цијеви да би добио складне линије блатобрана и шасије које возилу дају атрактиван спортски изглед, али и повећавају безбједност вожње, имајући у виду намјену возила.

Требало је доста и снаге и вјештине.

„Овакве ствари се раде у добро опремљеним радионицама, гдје имају машине за савијање цијеви, за резање цијеви под угловима, а ја сам ово фактички одрадио својим рукама са брусилицом без тих неких посебних додатака“.

Било је доста муке, посебно са израдом и уградњом дијелова управљачког механизма, али Радивоје није одустајао, чак ни када су га старији мајстори убјеђивали да неће успјети.

Творац првог фочанског аутомобила запослен је у Казнено-поправном заводу. По струци је медицински техничар, а рад са аутомобилима је његова страст и много више од обичног хобија.

„И раније сам радио возила, али углавном су то била преправљања возила са четири пута четири погоном, а ово је прво возило направљено наново и надам се да неће бити посљедње, јер имам у плану производњу оваквог типа возила. Волим лов, природу, јавила се љубав за овим теренцима, ишао сам по џипијадама и тако сам добио идеју да направим себи возило сам својом руком, да буде направљен од нуле, по мојим укусима, да има јаку конструкцију, јаку шасију, да се може возити по разним условима, по шуми, захтјевном терену, по џипијадама”, појашњава Радивоје и у шали додаје да се са њим може изаћи и на врх Маглића. 

Толико проливеног зноја и уложене љубави ничим се не могу платити, тако да „Данстер“ нема цијену. Радивоје вјерује да ће успјети да га региструје, за шта ће бити потребно да прође тестирања на Машинском факултету.

„За регистрацију, возило треба да иде на Машински факултет ради атеста варова, шасије, диференцијала, кочница, управљачког система и када добијем све те дозволе може бити регистровано, наравно као и свако друго.  Снага ће бити око 200 „коња“, бемвеов мотор са шест цилиндара. За сада не планирам да га продајем, превише сам уложио у њега, можда неко сљедеће да продам, а ово ћу да задржим за себе”, истиче вриједни мајстор.

Остало је још да стигне поручено шоферско стакло, да Радивоје офарба врата и изгланца и прикључи мотор, тапацира и постави сједишта, а онда ће, вјерује за Нову годину, улицама Фоче поносно да провоза и суграђанима покаже својих руку дјело.

„Радим у смјени, нема се пуно слободног времена, али волио бих, трудићу се да та прва вожња буде за Нову годину и наше празнике“, поручио је Радивоје.

Извор: Радио Фоча