ДруштвоНајновијеФоча

НП „Сутјеска“: Очувати популацију смеђег медвједа

У хотелу „Младост“ на Тјентишту у претходна два дана одржана је конференција на којој су представљени резултати пројекта „Бер ин мајнд“ чији су крајњи корисници Национални парк ”Сутјеска” и Парк природе Блидиње из БиХ, те Национални парк ”Дурмитор” и Парк природе “Пива” из Црне Горе.

            Дио пројекта који се односио на НП „Сутјеска“ подразумијевао је телеметријско праћење медвједа на овом подручју.

Централна тема пројекта је заштита биолошке разноликости прекограничног заштићеног подручја, а један од циљева је био јачање капацитета институција и организација које се баве биолошком разноликошћу.

Резултате пројекта представила је Јосипа Шимић из Орнитолошког друштва ”Наше птице”, а окупљенима се испред Националног парка Сутјеска обратио Ђорђе Вуковић,који је говорио о заштићеном подручју Националног парка „Сутјеска“.

Професор Славен Рељић из Института за истраживање, очување и управљање великим звијерима, изнио је занимљиве податке које су кроз протекле двије године добили телеметријским праћењем медвједа. Радијус кретања медвједа се простире километрима, приказане су њихове навике у различитим годишњим добима, али и податак како је један медвјед препливао Пивско језеро чак девет пута изван љетње сезоне.

„Очување популације смеђег медвједа много зависи од људске толеранције ове врсте. Узајамном подршком настојимо постићи заједнички циљ који се темељи на увјерењу да је могуће унаприједити суживот човјека и медвједа”, рекла је Шимићева.

У току пројекта израђено је неколико студија које се тичу управљања врстама и биоразноликости и анализе пријетњи биолошкој разноликости у прекограничном заштићеном подручју. Израђени су и протоколи за праћење 10 животињских врста, великих звијери и птица, а управама заштићених подручја додијељена је техничка опрема за мониторинг.

По завршетку конференције локалним пчеларима додијељено је пет електричних ограда за заштиту пчелињака од напада медвједа.

Извор: Радио Фоча