НајновијеРепублика Српска

Нови раст минималца катанац на фирме

Савез синдиката РС упутио је захтјев за заказивање ванредне сједнице Економско-социјалног савјета РС на којој би се разговарало о даљем повећању најниже плате, а пословна заједница наводи да је то неприхватљиво јер су, како наводе, поједине фирме доведене на ивицу опстанка и посљедњим растом минималца од десет одсто.

Влада Српске је крајем прошле године повећала најнижу плату са 540 на 590 марака, а упркос противљењу пословне заједнице, средином маја изненада је посегла за новим растом минималца на 650 марака.

Предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић рекла је да су у петак упутили захтјев за одржавање ванредне сједнице Економско-социјалног савјета са само једном тачком дневног реда – отпочињање преговора о утврђивању новог износа најниже плате у Српској.

– Очекујемо да ће у најкраћем року предсједник Економско-социјалног савјета, односно министар рада Душко Милуновић заказати сједницу на којој ћемо разговарати о повећању најниже плате како бисмо у овој тешкој ситуацији у вријеме галопирајуће инфлације заштитили најслабије плаћене раднике у Српској – казала је Мишићева.

Поручила је да се послодавци у РС у кризном времену морају одрећи дијела зараде у корист радника како би пребродили тешку ситуацију.

– На тај начин задржали би радна мјеста, односно сачували раднике и своју производњу – казала је Мишићева која није навела износ за колико треба да буде повећана најнижа плата, већ само да је потребно почети са разговорима на ту тему.

С друге стране, пословна заједница истиче да је против захтјева синдиката те додаје да ново повећање минималца поједине фирме не би преживјеле.

– Најбоље да предложе најнижу плату од 1.000 марака и да прекинемо са тим. Минимална плата тренутно код нас износи више од 800 марака и изашла је из свих оквира. Многе фирме трпе посљедице заједничког политикантства оних који су кројили и ову посљедњу одлуку о повећању минималца – рекао је предсједник Уније удружења послодаваца РС Саша Тривић.

Наводе да су против било каквог даљег повећања најниже плате, али додају да Влада РС има право да донесе одлуку какву хоће, што је и урадила посљедњи пут, те да трпе посљедице свега.

– Имали смо састанак са обућарима и људи су пријетили протестима зато што је многима на основу посљедње одлуке о повећању најниже плате са 590 на 650 марака угрожено пословање. То више није 650, већ више од 800 марака јер исплаћују и топли оброк, превоз и регрес на тај износ – навео је Тривић.

Пријављени

Број радника у Српској који примају најнижу плату опада. То потврђују и подаци Пореске управе РС.

– На најнижу плату у марту 2021. године, која је у РС тада износила 520 КМ, било је пријављено 13.485 лица, док је у марту ове године ту плату, која је тада износила 590 марака, примало 8.557 радника – казали су у Пореској управи.

Извор: Српска инфо