НајновијеФочаХроника

Кла­ди­оничаре опе­ље­ши­ли за 11 ми­ли­она КМ, ни­ко ни­је оти­шао у за­твор

У про­те­клих не­ко­ли­ко го­ди­на фочан­ска по­ли­ци­ја је ут­врди­ла да су до­јав­љи­вачи на­во­дно тачних спор­тских ре­зул­та­та оште­ти­ли кла­ди­оничаре за ви­ше од 11 ми­ли­она КМ, због чега су мно­ги од осу­мњичених про­це­су­ира­ни и донесене су и пра­во­снажне пре­су­де, али суд ни­је­дног од пре­ва­ра­на­та ни­је послао у за­твор.

„Не­за­ви­сне но­ви­не” ура­ди­ле су де­та­љно ис­тражива­ње о та­ко­зва­ној „кла­ди­оничар­ској ма­фи­ји”, чији чла­но­ви па­да­ју го­то­во из мје­се­ца у мје­сец, па се стиче ути­сак да се ова­квим пре­ва­ра­ма на­по­кон ста­је у крај, али је ствар­ност по­тпу­но дру­гачија, а број пре­ва­ре­них, ла­ко­вјер­них играча, све већи.

На­име, још од апри­ла 2017. године би­љежи се по­раст бро­ја ова­квих случаје­ва, ко­ји су оква­ли­фи­ко­ва­ни као пра­ње нов­ца и пре­ва­ра, а из По­ли­циј­ске упра­ве Фоча от­кри­ли су нам и начин на ко­ји се то ра­ди.

„Осу­мњичени кре­ира­ју про­фи­ле на друш­тве­ним мрежама, пре­ко ко­јих ре­кла­ми­ра­ју лажне, одно­сно фал­си­фи­ко­ва­не „до­би­тне” кла­ди­оничар­ске ти­ке­те, бан­ко­вне упла­тни­це и новчани­це о већ ос­тва­ре­ним до­би­ци­ма, ко­ји­ма до­ка­зу­ју по­сје­до­ва­ње ин­фор­ма­ци­ја о тзв. на­мје­ште­ним спор­тским до­гађаји­ма и стеченој до­би­ти. На овај начин при­влаче пажњу ли­ца, за­тим сту­па­ју у ко­му­ни­ка­ци­ју и нас­тав­ља­ју да их држе у за­блу­ди, тражећи да им за ин­фор­ма­ци­ју – до­ја­ву о ис­хо­ду на­ре­дних на­во­дно „на­мје­ште­них” спор­тских до­гађаја упла­те но­вац”, кажу из фочан­ске по­ли­ци­је.

Су­дећи пре­ма по­ли­циј­ским са­зна­њи­ма, осим пре­ва­ра­на­та, у ком­пле­тну „игран­ку” укључени су и њи­хо­ви сауче­сни­ци, ко­ји та­кође има­ју за­ра­ду.

„Најчешће је но­вац уплаћиван на име дру­гих ли­ца ко­ја су но­вац по­ди­за­ла, зна­јући да по­тиче из кри­вичних дје­ла, а од по­ди­гну­тог изно­са за се­бе задржава­ла од 10 до 20 од­сто, док су ос­та­так да­ва­ли ли­цу ко­је их је ан­гажова­ло, тачни­је почини­ло кри­вично дје­ло на опи­сан начин. Ова по­ја­ва има међуна­ро­дни ка­ра­ктер, што јој је да­ло до­да­тну тежину, јер су оштећена ли­ца из ра­зличитих зе­ма­ља сви­је­та, а при­ја­ве су најчешће сти­за­ле пу­тем Ин­тер­по­ла”, ре­кли су за „Не­за­ви­сне но­ви­не” из фочан­ске по­ли­ци­је.

Ка­ко су до­да­ли, од 2017. до ју­ла ове го­ди­не еви­ден­ти­ра­но је 476 кри­вичних дје­ла, те су под­не­се­на чак 223 из­вје­шта­ја про­тив 285 ли­ца, од ко­јих је 60 по­вра­тни­ка.

„Стечена про­тив­пра­вна имо­вин­ска ко­рист осу­мњичених ли­ца је већа од 11.100.000 КМ. По­се­бно за­бри­ња­ва­јуће је да се као из­врши­оци ових кри­вичних дје­ла по­јав­љу­ју и ма­ло­ље­тна ли­ца, сма­тра­јући да је то је­дан од нај­ла­кших и нај­бржих начина сти­ца­ња нов­ца”, по­ручују из фочан­ске по­ли­ци­је.

Ут­врди­ла је по­ли­ци­ја да је на овај начин оштећено ви­ше сто­ти­на играча, из број­них зе­ма­ља, гдје спа­да­ју Аус­три­ја, Сло­ве­ни­ја, Ње­мачка, Пољ­ска, Ита­ли­ја, Срби­ја, Црна Го­ра, Хрват­ска, Ка­на­да и дру­ге.

По­ред по­ли­ци­је, због пре­ва­ра­на­та пу­не ру­ке по­сла има и пра­во­суђе, па су та­ко у Окружном ја­вном тужилаш­тву Тре­би­ње до са­да по­ди­гну­те оп­тужни­це про­тив уку­пно 231 осо­бе ко­је су су­мњичене за пра­ње нов­ца, а ко­јим су у суд­ским пос­туп­ци­ма изречене пра­во­снажне пресу­де.

„Сва ли­ца су пре­суђена на новчане ка­зне и изречена им је мје­ра без­бје­днос­ти оду­зи­ма­ње про­тив­пра­вно стечене имо­вин­ске ко­рис­ти. До са­да ни­је­дно ли­це ни­је пре­суђено на ка­зну за­тво­ра за на­ве­де­но кри­вично дје­ло”, ре­као је за „Не­за­ви­сне но­ви­не” Срђан Ву­ка­но­вић, службе­ник за ин­фор­ми­са­ње Окружног ја­вног тужилаш­тва Тре­би­ње.

„Не­за­ви­сне но­ви­не” са­зна­ју да је пре­ва­ран­ти­ма пре­суђено оду­зи­ма­ње ви­ше од 5,7 ми­ли­она ма­ра­ка.

И у тужилаш­тву при­зна­ју да пос­то­је про­бле­ми у про­це­су­ира­њу.

„Осно­вни про­блем у про­це­су­ира­њу ових кри­вичних дјела пред­став­ља чиње­ни­ца да је нај­већи број оштећених ли­ца из дру­гих зе­ма­ља, ка­ко ре­ги­она, та­ко и Евро­пе, па и ци­је­лог сви­је­та, те се с тим ли­ци­ма ко­му­ни­ка­ци­ја одви­ја пу­тем међуна­ро­дне пра­вне по­моћи, што зна­тно отежава ко­му­ни­ка­ци­ју и усложња­ва про­це­су­ира­ње. Та­кође, ве­ли­ки про­блем пред­став­ља и чиње­ни­ца што су почини­оци у нај­већем бро­ју случаје­ва са оштећенима кон­та­кти­ра­ли пу­тем друш­тве­них мрежа са лажних про­фи­ла, што значај­но отежава иден­ти­фи­ка­ци­ју почини­ла­ца”, кажу из тужилаш­тва за „Не­за­ви­сне но­ви­не”.

Извор: Независне новине