Кладионичаре опељешили за 11 милиона КМ, нико није отишао у затвор
У протеклих неколико година фочанска полиција је утврдила да су дојављивачи наводно тачних спортских резултата оштетили кладионичаре за више од 11 милиона КМ, због чега су многи од осумњичених процесуирани и донесене су и правоснажне пресуде, али суд ниједног од превараната није послао у затвор.
„Независне новине” урадиле су детаљно истраживање о такозваној „кладионичарској мафији”, чији чланови падају готово из мјесеца у мјесец, па се стиче утисак да се оваквим преварама напокон стаје у крај, али је стварност потпуно другачија, а број преварених, лаковјерних играча, све већи.
Наиме, још од априла 2017. године биљежи се пораст броја оваквих случајева, који су оквалификовани као прање новца и превара, а из Полицијске управе Фоча открили су нам и начин на који се то ради.
„Осумњичени креирају профиле на друштвеним мрежама, преко којих рекламирају лажне, односно фалсификоване „добитне” кладионичарске тикете, банковне уплатнице и новчанице о већ оствареним добицима, којима доказују посједовање информација о тзв. намјештеним спортским догађајима и стеченој добити. На овај начин привлаче пажњу лица, затим ступају у комуникацију и настављају да их држе у заблуди, тражећи да им за информацију – дојаву о исходу наредних наводно „намјештених” спортских догађаја уплате новац”, кажу из фочанске полиције.
Судећи према полицијским сазнањима, осим превараната, у комплетну „игранку” укључени су и њихови саучесници, који такође имају зараду.
„Најчешће је новац уплаћиван на име других лица која су новац подизала, знајући да потиче из кривичних дјела, а од подигнутог износа за себе задржавала од 10 до 20 одсто, док су остатак давали лицу које их је ангажовало, тачније починило кривично дјело на описан начин. Ова појава има међународни карактер, што јој је дало додатну тежину, јер су оштећена лица из различитих земаља свијета, а пријаве су најчешће стизале путем Интерпола”, рекли су за „Независне новине” из фочанске полиције.
Како су додали, од 2017. до јула ове године евидентирано је 476 кривичних дјела, те су поднесена чак 223 извјештаја против 285 лица, од којих је 60 повратника.
„Стечена противправна имовинска корист осумњичених лица је већа од 11.100.000 КМ. Посебно забрињавајуће је да се као извршиоци ових кривичних дјела појављују и малољетна лица, сматрајући да је то један од најлакших и најбржих начина стицања новца”, поручују из фочанске полиције.
Утврдила је полиција да је на овај начин оштећено више стотина играча, из бројних земаља, гдје спадају Аустрија, Словенија, Њемачка, Пољска, Италија, Србија, Црна Гора, Хрватска, Канада и друге.
Поред полиције, због превараната пуне руке посла има и правосуђе, па су тако у Окружном јавном тужилаштву Требиње до сада подигнуте оптужнице против укупно 231 особе које су сумњичене за прање новца, а којим су у судским поступцима изречене правоснажне пресуде.
„Сва лица су пресуђена на новчане казне и изречена им је мјера безбједности одузимање противправно стечене имовинске користи. До сада ниједно лице није пресуђено на казну затвора за наведено кривично дјело”, рекао је за „Независне новине” Срђан Вукановић, службеник за информисање Окружног јавног тужилаштва Требиње.
„Независне новине” сазнају да је преварантима пресуђено одузимање више од 5,7 милиона марака.
И у тужилаштву признају да постоје проблеми у процесуирању.
„Основни проблем у процесуирању ових кривичних дјела представља чињеница да је највећи број оштећених лица из других земаља, како региона, тако и Европе, па и цијелог свијета, те се с тим лицима комуникација одвија путем међународне правне помоћи, што знатно отежава комуникацију и усложњава процесуирање. Такође, велики проблем представља и чињеница што су починиоци у највећем броју случајева са оштећенима контактирали путем друштвених мрежа са лажних профила, што значајно отежава идентификацију починилаца”, кажу из тужилаштва за „Независне новине”.
Извор: Независне новине