ДруштвоНајновијеФоча

Започета реконструкција пута према Шћепан Пољу

У Фочи је данас, на раскрсници путева који из Србије и сјевероистока Српске воде ка Херцеговини и Црној Гори, озваничен почетак реконструкције магистралног пута Брод на Дрини – Шћепан Поље, који је дионица међудржавног пута Сарајево-Подгорица.

Свечаност је одржана у Броду на Дрини, а између осталих присустваовали су српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, предсједник Српске Жељка Цвијановић, премијер Радован Вишковић и начелник општине Муилан Вукадиновић.

Предвиђено је да се пут доведе на ниво да буде широк шест метара са заштитним банкинама. Извођач радова су „Приједорпутеви“, а рок је 36 мјесеци.

Ускоро ће, како је најављено, кренути и градња нове дионице од Тјентишта, долином Сутјеске, са мостом на Дрини, а извођач радова биће предузеће из Мркоњић Града.

Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио је да је приоритет власти Републике Српске реконструкције дијела пута Фоча-Шћепан Поље у дијелу који треба да обезбиједи спој са мостом који се гради преко ријеке Дрине, како би се изградила повезница са Тјентиштем.

“Наравно да ћемо радити даље и реконструкцију пута према граници са Црном Гором”, рекао је Додик у Броду на Дрини гдје је данас озваничио почетак реконструкције дијела магистралног пута од овог мјеста ка Шћепан Пољу.

Он је навео да се дуго чекало на овај пројекат, између осталог, због лоших процедура, да су захтјеви упућивани европским институцијама, које су упорно обећавале, па су онда те процедуре понављане, а преговаврање је било доста споро.

“Онда смо се одлучили да уз помоћ властитих средстава, уз помоћ пријатеља можемо да градимо овај пут. То је за нас понос”, нагласио је Додик.

Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић рекао је да је реконструкција и изградња пута Брод на Дрини-Шћепан Поље, за који је у првој фази, за првих 5,5 километара, издвојено 12,5 милиона КМ из буџета Српске, има велики значај за Републику Српску, јер ће олакшати путну комуникацију овог подручја са другим дијеловима Републике.

“Људи сваки дан користе неуслован и небезбједан пут, те смо се одлучили да из властитих средстава кренемо у реализацију овог путног правца. План је да се пројекат реализује етапно, те смо за 5,5 километара издвојили 12,5 милиона КМ из буџета Српске за ову годину”, рекао је Вишковић.

Он је додао да је Влада Српске са предузећем “Путеви Српске” одлучила да се гради и нови путни правац од Тјентишта низ Сутјеску како би се ријешило повезивање Фоче са Херцеговином.

“План је да дођемо до Дрине, ту направимо мост, на 12. километру од мјеста гдје се данас налазимо. За тај нови пут од Тјентишта до Дрине долином Сутјеске и мост смо издвојили 36 милиона КМ, од чега 10 милиона у овој години, а у идућој 26 милиона. То је укупно 48 милиона, сигурно да то није довољно, већ у идућој години издвојићемо за другу фазу, а то је наставак послије ових 5,5 километара, за сљедећих шест километара, до тачке контакта са новим путем са Тјентишта и мостом“, рекао је Вишковић.

Он је подсјетио и да су владе Републике Српске, Федерације БиХ и Савјет министара прије двије године према финансијским институцијама Европе кандидовале нови пут Брод на Дрини-Шћепан Поље као заједнички путни правац од интереса за БиХ, те навео да до данашњег дана никакав одговор по том питању није стигао.

“Никакав одговор није стигао, иако се из Европе куну сваки дан како су опредијељени да добром путном комуникацијом повежу градове сусједних земаља”, рекао је Вишковић.

Вишковић је истакао да је данашњи дан историјски за Републику Српску.

Директор предузећа “Путеви Републике Српске” Давор Кострешевић је навео да ће према Шћепан Пољу након друге фазе остати до 20 километара, што би била трећа фаза реализације гдје би се средства обезбјеђивала сукцесивно према потребама.

Предсједник Републике Српске Жељка Цвијановић рекла је да је поносна што припада политичкој генерацији људи који су успјели да овако тешка питања и стратешке пројекте ставе на дневни ред институција и да крену са њиховом реализацијом.

Она је навела да је ријеч о пројектима који су више деценија планирани, али да их ниједна претходна власт није реализовала.

“Ту спадају и превој Чемерно, Бук Бијела, овај пут овдје, ауто-пут који повезује Бањалуку са Београдом”, рекла је Цвијановићева и изразила увјерење да ће и реконструкција дијела магистралног пута Брод на Дрини-Шћепан Поље бити завршена у предвиђеним роковима.

Цвијановићева је констатовала да ће овај пут представљати нову димензију за све грађане Републике Српске, за привреду, а посебно за развој туризма.

Постојећа траса деценијама се није одржавала на прави начин, па је ова уска, кривудава и већим дијелом макадамска дионица, испод које је велика провалија према Дрини, а која је на више мјеста оштећена клизиштима, добила епитет “пут страве и ужаса”.

Из локалне заједнице су у више наврата апеловали да се, док нови не буде направљен, постојећи пут прошири и асфалтира.

Скупштина општине Фоча посљедњи пут је у јануару ове године изразила незадовољство стањем магистралних и регионалних путева на подручју ове локалне заједнице и надлежним институцијама Републике Српске и БиХ упутила захтјев да се коначно крене у обнову путне мреже.

Начелник општине Фоча Милан Вукадиновић изјавио је да је ово историјски дан за Фочу, цијелу регију и Републику Српску, те да сматра да овим пројектом општина има претпоставке да у пуном капацитету развија привреду и туризам.

Вукадиновић је истакао да су захваљујући српском члану Предсједништва Милораду Додику, предсједници Републике Српске Жељки Цвијановић и премијеру Радовану Вишковићу обезбијеђена средства да се крене са радовима на овој дионици пута.

“Кочнице за овај посао биле су нажалост на ниву БиХ, али ме радује да је руководство Републике Српске препознало значај ове путне комуникације, цијеле регије, туризма и привреде како на простору општине Фоча, тако и на цијелом овом простору од Херцеговине до Подриња”, рекао је Вукадиновић.

Он је изразио увјерење да ће у наредним годинама бити завршена путна комуникација према Херцеговини, која ће туристички увезати приморје, Требиње, сјевер Црне Горе, Фочу, Вишеград и даље према Златибору.

Извор: РФ