ГД „Херцег Шћепан“ чува успомену на косовске јунаке
Видовдан је за Србе један од највећих дана и празника. Осим што је спомен косовском страдању, остао је симбол српске истрајности и чувања идентитета народа.
Кроз свој рад и дјеловање успомену на косовске јунаке и српско страдање чува и ГД „Херцег Шћепан“ из Фоче које је данас организовало Етно сабор у Градском позоришту.
Српска пјесма и музика се стварала вијековима, у стиховима и тоновима чувала историју, слободарске вриједности и традицију, а да ни данас није пуно другачије, показали су у програму Етно сабора чланови ГД „Херцег Шћепан“ из Фоче, КУД-а „Војковићи, двојничари, гуслари и фрулаши.
Иако је у народу увријежено мишљење да на Видовдан не треба пјевати, предсједник ГД „Херцег Шћепан“, Раде Паповић, каже да се и на овај и овакав начин поштује та жртва која је поднесена у Косовском боју и на свим другим српским стратиштима. „Наши стари нису погинули да би ми били тужни већ распјевани и весели и док је нас, то ће тако и да буде. Ми ту нашу традицију не смијемо заборавити јер један народ који изгуби језик, писмо, културу и традицију, он не завређује да постоји. Народна пословица која каже да боље нестане села него обичаја је истинита и потврдила се много пута. Ми се трудимо да очувамо обичаје и да баштинимо нашу традицију“, каже Паповић.
У програму су учествовали чланови друштава из Фоче, Војковића, Трнова и Источне Илиџе и фочански пјесник Бранимир Бато Радовић.
Извор: РФ