НајновијеРепублика Српска

Влада Српске у неколико седмица грађане задужила 110 милиона КМ

У само неколико седмица Влада Републике Српске је донијела одлуке којима ће Републику Српску, буџет и њене грађане задужити за 110 милиона марака, не рачунајући камате које су на шестогодишњем максимуму.

Последња одлука о задужењу се односи на 75. аукцију трезорских записа преко које власт планира прикупити 30 милиона марака, а које ће вратити до краја године.

„Уплате новчаних средстава, по основу склопљених послова, вршиће се до 21. септембра 2022. године, најкасније до 10.00 часова”, наводи се у позиву који је недавно објављен.

Напомињемо да је почетком овог мјесеца објављен јавни позив за 51. емисију обвезница путем које Влада Српске прикупља 50 милиона марака, по годишњој каматној стопи од пет одсто.

Будући да ће се ово задужење враћати у наредних седам година, главница са каматама буџет ће коштати 67,5 милиона КМ.

По идентичним условима је окончана јубиларна 50. емисија, гдје се Српска задужила за 30 милиона КМ, такође са каматном стопом од пет одсто.

Ријеч је о каматама које су на шестогодишњем максимуму и по којима се Влада задуживала још 2016. године.

Иначе, Републици Српској сљедеће године доспијева наплата дуга већег од милијарду КМ, од чега само 400 милиона марака по основу петогодишње, нетранспарентне емисије обвезница на Бечкој берзи.

Укупан дуг Српске крајем прошле године износио је 6,16 милијарди марка. У јануару је усвојена информација о новом максималном задужењу од још 611 милиона марака.

Декан Економског факултета у Источном Сарајеву, Марко Ђого сматра да уколико се инфлација ускоро не заустави да ће и ове стопе задуживања бити неодрживе.

„Тржиште капитала је под утицајем новчаног тржишта, а ту је и инфлација која је у овом обиму до прије годину дана била непојмљива. Мислим да није дошло до пораста ризика и да кредитни бонитет Републике Српске није нарушен тако се раст каматних стопа не може посматрати као премија на ризик”, каже Ђого.

Према његовим ријечима на тржишту новца усљед инфлаторних политика Европске централне банке и ФЕД-а општи је тренд пораста каматних стопа.

„Инфлација је овдје структурни проблем проузрокована недостатком енергената и ратом у Украјини. Ситуација је врло сложена тако да сва кретања утичу на каматне стопе”, закључио је он.

Извор: CAPITAL